Będzie ich dwanaście

Do Grodu Kopernika trafił swing – pierwszy z 12 nowoczesnych tramwajów, które miasto kupiło w ramach unijnego projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – BiT-City”.
 
W lipcu 2013 r. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu ogłosił przetarg na dostawę tramwajów. Wygrała go bydgoska PESA, która zaoferowała pojazdy za 92,5 mln zł brutto. Będzie to sześć wagonów trójczłonowych o długości 19 m, mieszczących do 123 osób (miejsc siedzących 25) i tyle samo pięcioczłonowych o długości 30 m, w których zmieści się nawet 207 osób (miejsc siedzących 40).
 
– Komunikacyjnie, tramwajowo wkraczamy w nową epokę pojazdów nie tylko proekologicznych, ale także szybkich, trwałych i bezpiecznych. To wszystko sprawia, że miejski transport szynowy ma coraz więcej zwolenników – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.
Nowy swing jest niskopodłogowy, posiada aerodynamiczny kształt oraz wyciszone, klimatyzowane wagony. Te ostatnie są wyposażone w automaty biletowe i system zliczania pasażerów, z funkcją umożliwiającą rozróżnienie pasażerów wchodzących i wychodzących. Zastosowane w pojazdach rozwiązania techniczne (falowniki trakcyjne) sprzyjają oszczędzaniu energii i obniżeniu kosztów eksploatacji.
 
Na podstawie: www.torun.pl

Partner Portalu

Partner Portalu