będą sprawdzać jakość powietrza

Będą sprawdzać jakość powietrza

Montaż kilkunastu czujników monitorowania jakości powietrza w poszczególnych częściach miasta planują władze Suwałk.

Jak zapowiada Urząd Miejski w Suwałkach (UM), czujniki będą rozmieszczone na budynkach przedszkoli, żłobków, szkół, Ratuszu i szpitala.

Suwałki zapowiedziały, że będą sprawdzać jakość powietrza

Koszt instalacji czujników szacowany jest na ok. 20 tys. zł. Przy okazji suwalski magistrat poinformował, że wystartowała również III edycja programu dopłat do wymiany źródeł ciepła. Do tej pory, dzięki miejskim dotacjom, ponad 100 obiektów zmieniło swój system ogrzewania na bardziej przyjazny środowisku.

Na wniosek radnego Wojciecha Pająka podjęliśmy decyzję żeby przekazać mieszkańcom informację dotyczącą jakości powietrza w miejscu ich zamieszkania. Dzięki 11 czujnikom już pod koniec lutego będzie istniała taka możliwość – informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Odczyt z czujników będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców, za pomocą bezpłatnej aplikacji, w telefonach komórkowych i na stronie internetowej suwalskiego Ratusza.

Taki monitoring służy temu, aby mieszkańcy wiedzieli czy danego dnia mogą pozwolić sobie na chociażby aktywność fizyczną na zewnątrz czy raczej zostać w domu – tłumaczy wspomniany radny Wojciech Pająk.

Czujniki to nie wszystko – dotacje na wymianę ogrzewania

Suwalski magistrat podkreśla, że generalnie jakość powietrza w mieście jest dobra. Problematyczne pozostają jednak ciągle obszary zabudowy jednorodzinnej, gdzie właściciele domów korzystają z własnych pieców. Miasto wychodzi im naprzeciw i po raz trzeci ogłasza program ograniczania niskiej emisji. Polega on na dofinansowaniu wymiany kotłów centralnego ogrzewania na proekologiczne. Do wykorzystania – podobnie jak w latach ubiegłych – jest 200 tys. zł.

Wnioski można składać od 15 lutego do 31 marca tego roku. Dotacje przeznaczone są dla właścicieli domów jednorodzinnych, ale w grę wchodzą również wspólnoty mieszkaniowe – dodaje Prezydent Suwałk.

W przypadku domów jednorodzinnych dotacja wynosi do 3 tys. zł, natomiast w przypadku wspólnot mieszkaniowych do 10 tys. zł. Dotacja może być udzielona na dofinansowanie kosztów trwałej likwidacji systemu ogrzewania, opartego na starym źródle ciepła i jego zmianie na podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej bądź podłączenie do sieci gazowej. Dofinansowanie można również pozyskać na ograniczenie zużycia paliwa stałego, poprzez zastąpienie aktualnie używanych starych źródeł ciepła, na źródła nowe o wyższej sprawności wytwarzania ciepła i lepszych parametrach technicznych. Przy czym tego typu inwestycje będą wspierane w przypadku, gdy nie istnieje możliwość podłączenia nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej lub sieci gazowej.

Na podstawie um.suwalki.pl

fot. sozosfera.pl

 

reklama