W trwającym sezonie grzewczym Kraków kontynuuje akcję bezpłatnych badań kamerą termowizyjną w budynkach jednorodzinnych położonych na terenie miasta. Jak wskazał Urząd Miasta Krakowa (UM), mieszkańcy będą mogli przeprowadzić badanie strat ciepła w swoich budynkach. Według magistratu pomoże to ocenić stan izolacji termicznej, szczelność stolarki czy wady instalacji grzewczych.
Dla kogo program „Stop smog”?
Jak podał w trzeciej dekadzie grudnia ub.r., w pierwszej kolejności do udziału w badaniach zaproszone zostały osoby zainteresowane przyszłorocznym naborem do programu „Stop Smog”. Przy okazji UM przypomniał, że program „Stop Smog” skierowany jest do osób dotkniętych ubóstwem energetycznym. Magistrat dodał, że w ramach programu można wymienić urządzenie grzewcze niespełniające standardów niskoemisyjnych i/lub docieplić budynek.
Badanie strat ciepła w budynkach umawiane indywidualnie
Badania termowizyjne wykonywane będą przez pracowników Krakowskiego Centrum Doradztwa Energetycznego (KCDE), Wydziału ds. Jakości Powietrza UM. Magistrat podkreślił, że dla realizacji zdjęć kamerą termowizyjną niezbędne są właściwe warunki atmosferyczne. By dokonać sprawdzenia strat ciepła w budynkach musi panować odpowiednia różnica temperatur pomiędzy wnętrzem a otoczeniem budynku. Powinna ona wynosić przynajmniej 15°C. Ponadto musi panować bezwietrzna pogoda, bez nasłonecznienia oraz opadów atmosferycznych. Dlatego wizyty będą umawiane indywidualnie przez pracowników KCDE – zapowiadał tuż przed świętami Bożego Narodzenia krakowski magistrat.
Na podstawie www.krakow.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)













