Autobusy hybrydowe dla Krakowa

Autobusy hybrydowe dla Krakowa

Kraków zyska 12 autobusów hybrydowych – informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie (MPK).

Za siedem miesięcy mieszkańcy Krakowa po raz pierwszy w historii będą mogli podróżować nowymi autobusami marki Volvo, nowe hybrydy dostarczy bowiem ten producent.

Volvo Bus Corporation dostarczy autobusy hybrydowe dla Krakowa

W czwartek, 8 marca przedstawiciele MPK oraz Volvo Bus Corporation podpisali umowę na dostawę 12 nowych autobusów hybrydowych. Dokument został podpisany w obecności Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa.

Podczas ruszania z przystanków i na skrzyżowaniach przegubowe, miejskie autobusy hybrydowe Volvo 7900 Hybrid będą zasilane energią elektryczną i dopiero po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h zacznie działać silnik diesla – wyjaśnia MPK.

Napęd hybrydowy bardzo dobrze sprawdza się w ruchu miejskim – dzięki wykorzystaniu silnika elektrycznego podczas zatrzymania i przy niedużych prędkościach, emituje mniej zanieczyszczeń, zużywa mniej paliwa, jest cichy, a co za tym idzie – dużo bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjne autobusy napędzane silnikami diesla. Jego eksploatacja jest też tańsza – powiedziała Małgorzata Durda, dyrektor Volvo Buses na Polskę i Kraje Bałtyckie.

Autobusy hybrydowe Volvo dla Krakowa zostaną w całości wyprodukowane w Polsce – we wrocławskiej fabryce Volvo, gdzie produkowane są seryjnie od 2010 r.
Wartość zakupionych 12 autobusów hybrydowych to niemal 24,95 mln zł netto. Inwestycja jest elementem projektu unijnego, dzięki któremu do Krakowa trafi 78 proekologicznych pojazdów. Projekt jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

MPK w Krakowie przypomina, że w ramach tego samego zadania, w ubiegłym tygodniu podpisało umowy na dostawy 66 nowych proekologicznych autobusów. W sumie tylko w tym roku krakowski przewoźnik zaplanował dostawy prawie 160 autobusów.

Na podstawie informacji nadesłanej przez MPK w Krakowie

fot. MPK w Krakowie

 

reklama