autobusy elektryczne

Autobusy elektryczne w Jaworznie

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie (OKM), po włączeniu do swojej floty autobusowej 22 nowych autobusów elektrycznych, stało się jednym z europejskich liderów w zakresie elektromobilności. Obecnie 40% floty autobusowej Jaworzna stanowią autobusy bezemisyjne – informuje producent autobusów z podpoznańskiego Bolechowa.

Pierwszy elektryczny, całkowicie bezemisyjny i cichy autobus marki Solaris Urbino electric, trafił do PKM wiosną 2015 r. Następnie przewoźnik zdecydował o dalszym rozwoju floty autobusów elektrycznych i ogłosił przetarg na 22 autobusy bateryjne. Zwycięską ofertę przedstawiła firma Solaris.

PKM z Jaworzna stawia na autobusy elektryczne

Zrealizowane ostatnio zamówienie na łącznie 22 autobusy elektryczne, objęło dziewięć sztuk autobusów przegubowych Urbino 18 electric, dziewięć autobusów 12-metrowych Urbino electric oraz cztery autobusy klasy MIDI Urbino 8,9 electric. – Współpraca z klientem, który od samego początku doskonale wiedział, jak chce rozwijać program autobusów elektrycznych w swojej flocie i jakie ma wymagania wobec producenta to duże wyzwanie i niezwykła przyjemność. Wspólnie z PKM już od ponad 2 lat możemy zbierać bezcenne doświadczenia i wykorzystywać je w dalszym rozwoju autobusów elektrycznych marki Solaris – powiedział Rafał Zajas, dyrektor Sprzedaży Regionu Południowego Kraj.

Wszystkie nowe elektrobusy, które w ostatnich dniach wyjechały na ulice Jaworzna, wyposażone są w system ładowania pantografowego, dzięki któremu baterie można doładować zarówno na trasie, jak i w zajezdni. Standardowo pojazdy posiadają złącze typu plug-in służące do nocnego uzupełniania baterii z ładowarki stacjonarnej zlokalizowanej w zajezdni.

Wśród przekazanych autobusów jest premierowy model – nowy Solaris Urbino 18 electric. To przegubowy autobus bateryjny nowej generacji. Pojazdy te zostały wyposażone w centralny silnik trakcyjny o mocy 240 kW i baterie trakcyjne o łącznej pojemności 240 kWh. Jak podkreśla producent, dzięki zastosowaniu ładowarek zarówno zajezdniowych, jak i pantografowych zainstalowanych w mieście, operacyjność autobusów elektrycznych w Jaworznie stała się nieograniczona.

Najmniejszymi modelami autobusów elektrycznych dostarczonymi do Jaworzna są cztery Urbino 8,9 LE electric wyposażone w silnik trakcyjny o mocy 160 kW i baterie o pojemności 160 kWh.

Przekazanie autobusów dla Jaworzna zostało połączone z prezentacją „Centrum E-mobilności” – nowo otwartej zajezdni PKM. Hala wyposażona jest m.in. w ładowarki zajezdniowe, umożliwiające jednoczesne ładowanie ośmiu pojazdów. – Dwadzieścia trzy elektryczne pojazdy w naszym taborze to dopiero początek. Plany przedsiębiorstwa zakładają eksploatację docelowo 43 bezemisyjnych autobusów do 2020 roku – powiedział Maciej Zaremba, rzecznik prasowy PKM.

Na podstawie informacji nadesłanej przez Solaris Bus & Coach

fot. Maciej Kowal

reklama

 

reklama

reklama