Antysmogowy patent

Antysmogowy patent

Antysmogowe maski to przeżytek – donosi gdyński magistrat i dodaje, że startup z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia stworzył i opatentował prototyp produktu, który ma ochronić ludzi przed oddziaływaniem zanieczyszczeń atmosfery.

Smog to problem, który w szczególności daje się we znaki w dużych miastach – zaznacza Urząd Miasta Gdyni. Z pomocą w ograniczaniu negatywnego oddziaływania smogu na organizm ludzki przychodzą wynalazcy i ich futurystyczne pomysły. Jeden z nich powstał właśnie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.

Antysmogowy patent z PPNT Gdynia

Pomysł gdyńskiej firmy Andervision to aparat wyposażony w wymienne wkłady filtracyjne zakładany na nos. Chroni przed przedostawaniem się do płuc i krwi niebezpiecznych substancji, zapobiegając rozwijaniu się różnych chorób. – Filtry z jednej strony umożliwiają swobodne oddychanie, a z drugiej stanowią barierę dla szkodliwych dla zdrowia pyłów zawieszonych: PM10 i PM2,5, a także innych groźnych substancji i alergenów. Urządzenie może być nowym akcesorium sportowym, ułatwiającym uprawianie sportów w środowisku miejskim, gdzie normy koncentracji pyłów są przekraczane wielokrotnie – mówi Mariusz Androsiuk, wynalazca.

Narażenie na wysokie stężenie pyłu zawieszonego może nasilać objawy chorób płuc oraz schorzeń o podłożu alergicznym, takich jak astma, egzema, katar sienny czy zapalenie spojówek. Kontakt z pyłem to również dodatkowe obciążenie dla układu krążenia i zwiększona podatność na infekcje dróg oddechowych.

Jak podje magistrat, gdyński startup od wielu lat zajmuje się tworzeniem proekologicznych technologii ułatwiających wznoszenie domów pasywnych, poprawiających stan środowiska poprzez zastosowanie innowacyjnych betonów, a także systemami ochrony przed wdychaniem zanieczyszczonego powietrza.

Na podstawie gdynia.pl

rys. projekt wynalazku firmy Andervision

 

reklama