Antysmogowy dron

Antysmogowy dron – kolejny sezon w Szczecinie

Od początku listopada nad Szczecinem lata antysmogowy dron, który sprawdza czym palą w piecach mieszkańcy i wyłapuje „trucicieli” – informuje Urząd Miasta Szczecin (UM). W stolicy Zachodniopomorskiego rozpoczął się zatem kolejny sezon z dronem antysmogowym.

Antysmogowy dron z czujnikami pozwala precyzyjnie namierzyć źródło zanieczyszczeń

Antysmogowy dron wyposażony jest w czujniki mierzące poziom stężenia w powietrzu szkodliwych substancji (takich jak: formaldehyd, chlorowodór, lotne związki organiczne i pył zawieszony PM10 i PM2,5), które powstają podczas spalania w piecach niedozwolonych materiałów i zanieczyszczają powietrze. Użycie drona pozwala precyzyjnie namierzyć źródło zanieczyszczeń i skierować tam patrol Straży Miejskiej Szczecin (SM), który po kontroli może nałożyć mandat na osobę dopuszczającą się tego procederu – tłumaczy UM.

Antysmogowy dron używany przez wspólne patrole

Magistrat wskazuje, że działania są realizowane przez firmę Tomkov i SM w formie wspólnych patroli, kierowanych w rejony wytypowane wcześniej, m.in. na podstawie zgłoszeń mieszkańców. Kontrole odbywają się zarówno w godzinach porannych, jak i wieczornych. Tylko w listopadzie akcja objęła swoim zasięgiem ponad 11 tys. budynków na obszarze 10 km2. Szczecińska straż miejska podjęła 197 działań kontrolnych z użyciem drona, z czego 13 zakończało się mandatami.

Miejscy urzędnicy dodają, że patrole wyposażone są również w ulotki zawierające wskazówki, jak palić w piecu oszczędniej i nie dymiąc, a także spis materiałów, które absolutnie nie mogą służyć do tego celu. Magistrat przypomina zatem, że są to:

  • zanieczyszczone odpady drewniane, np. impregnowane i lakierowane;
  • materiały nasączone substancjami chemicznymi;
  • opakowania i butelki z tworzyw sztucznych po napojach, farbach i lakierach, rozpuszczalnikach i innych substancjach chemicznych;
  • zużyte opony i inne odpady z gumy;
  • impregnowana tektura.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

reklama