antysmogowa kampania

Antysmogowa kampania w Gdańsku

Urząd Miejski w Gdańsku (UM) poinformował, że w mieście rusza kampania pn. „Nie zapylaj! Oznacz kopcącego sąsiada”.

Urzędnicy z gdańskiego Wydziału Środowiska w ramach akcji edukacyjnej „Czy wiesz, czym dziś oddychasz?” przygotowali specjalne zawieszki, które można „podarować” każdemu, kto zanieczyszcza powietrze.

Nie zapylaj! – antysmogowa kampania w Gdańsku

Na zawieszkach można przeczytać: „Nie zapylaj! Drogi sąsiedzie, Twój piec węglowy szkodzi zdrowiu człowieka i środowisku”.

Wszystko po to, żeby ci, którzy zanieczyszczają powietrze i palą odpadami wiedzieli, że ich działania nie pozostają niezauważone i że jakość powietrza jest ważna dla innych mieszkańców – tłumaczy Maciej Lorek z Wydziału Środowiska UM.

Zawieszki można odbierać w Wydziale Środowiska, a już niedługo będą także dostępne w siedzibach rad dzielnic oraz Straży Miejskiej – podaje gdański magistrat.

antysmogowa kampania

Zachęcamy wszystkich mających trudnych sąsiadów, którzy „zadymiają” okolice, aby powiesili na ich drzwiach lub furtce zawieszkę „nie zapylaj”. Akcja ma uświadomić trucicielom, że nie są bezkarni i że inni doskonale wiedzą, że z ich komina wydobywa się skażony dym. Chodzi o wysłanie sygnału ostrzegawczego. Oprócz tego chcemy zachęcić do wymiany pieca węglowego na ogrzewanie ekologiczne: elektryczne lub miejskie z sieci ciepłowniczej – przekonuje Maciej Lorek.

Problem opalania pieców węglem niskiej jakości oraz odpadami jest w Gdańsku wciąż bardzo duży. Aby zachęcić gdańszczan do wymiany instalacji węglowych, miasto podwyższyło kwotę dotacji na zmianę instalacji ogrzewania do wysokości 6 tys. zł.

Przy okazji UM informuje, że w ubiegłym roku przyznano 185 dotacji dotyczących likwidacji ogrzewania węglowego i jedną związaną z zamianą ogrzewania węglowego na ekogroszek.

Zawieszka, której użycie propaguje UM, podpowiada również, gdzie szukać informacji dotyczącej aktualnego stanu powietrza w okolicy.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM w Gdańsku

rys. UM w Gdańsku

 

reklama

reklama