Akcja „Zmień Piec”

Akcja „Zmień Piec” we Wrocławiu

Ponad stu mieszkańców podpisało umowy na wymianę pieca w ramach programu KAWKA Plus, a blisko 250 zainteresowanych wzięło udział w spotkaniach z doradcami energetycznymi na osiedlu Kleczków – poinformował Urząd Miejski Wrocławia (UM), podsumowując pilotaż akcji pn. „Zmień Piec”, która ma zachęcić mieszkańców Wrocławia do wymiany ogrzewania na proekologiczne.

Akcja „Zmień Piec” zachęca do skorzystania z programów „KAWKA Plus” i „Termo KAWKA”

Akcja „Zmień Piec” wystartowała ponad miesiąc temu – 10 stycznia br., wraz z rozpoczęciem tegorocznego naboru do programów „KAWKA Plus” i „Termo KAWKA”. Magistrat uznał zatem, że nadszedł czas na podsumowanie pierwszej, pilotażowej serii spotkań z doradcami energetycznymi, zorganizowanej na Kleczkowie. Urząd Miasta zorganizował serię 11 spotkań dedykowanych mieszkańcom osiedla, którzy zaproszenia otrzymywali do drzwi, od doradców energetycznych. Wydarzenia cieszyły się dużą popularnością – pojawiło się na nich niemal 250 osób – zaznacza magistrat. Na spotkaniu mieszkańcy mogli poznać miejskie programy wsparcia w procesie wymiany pieców węglowych oraz otrzymać pomoc ze strony doradców. Na osiedlu, w ok. 100 lokalizacjach (klatki schodowe, sklepy, przychodnie), pojawiły się plakaty. Informacje o spotkaniach przekazano również za pośrednictwem szkolnego dziennika elektronicznego dla rodziców. Plakaty, billboardy i inne reklamy outdoorowe pojawiły się również na terenie całego miasta. Planuje się, że w kolejnych tygodniach kampania „Wrocław bez smogu” dotrze do mieszkańców jeszcze większą liczbą kanałów.

Zachęcamy wszystkich wrocławian do walki ze smogiem i wymiany starego pieca węglowego. Tegoroczna „KAWKA Plus” po raz pierwszy umożliwia do stu procent dofinansowania na wymianę pieca – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

159 wniosków i 109 umów

Od 10 stycznia mieszkańcy zgłosili już 159 wniosków o dofinansowanie w ramach programu „KAWKA Plus”. To o 20% większa dynamika składania wniosków, niż przed rokiem. A jak zaznacza UM, podpisano już 109 umów – ci mieszkańcy są już na etapie wymiany pieca. Według założeń programu, piec węglowy może być zastąpiony ogrzewaniem proekologicznym – gazowym, olejowym, ogrzewaniem elektrycznym, pompą ciepła lub podpięciem do sieci ciepłowniczej – zaznacza magistrat. Pierwsze wnioski wpłynęły również do programu „Termo KAWKA”, który jest nowością i rozszerzeniem wcześniej wspomnianego programu. Od tego roku, do 15 tys. zł na wymianę pieca, dochodzi również 5 tys. zł na wymianę starej, drewnianej stolarki okiennej.

Akcja „Zmień Piec” – mobilne punkty informacyjne i spotkania ekodoradcami

Magistrat zapowiedział, że w mieście działać będzie 10 mobilnych punktów informacyjnych, koordynowanych przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. W namiotach z logo „Zmień Piec” udzielana będzie kompleksowa informacja dotycząca miejskich programów i ulg. Punkty informacyjne będą zmieniały swoje lokalizacje.

Z kolei w przyszłym tygodniu zostaną ogłoszone dwa konkursy dla stowarzyszeń i organizacji pozarządowych – od kwietnia mają one współorganizować spotkania „Zmień Piec” na kolejnych osiedlach, zarówno tych z zabudową wielo-, jak i jednorodzinną. Podmioty, wyłonione w konkursach, będą angażowały dodatkowo lokalnych partnerów – podkreśla UM.

Od połowy marca akcja „Zmień Piec” pojawi się na dłużej na osiedlu Ołbin. Pierwsze spotkanie mieszkańców z doradcami energetycznymi już 17 marca – zapowiada Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM. Harmonogram spotkań zostanie wkrótce opublikowany na stronie www.zmienpiec.pl – zaznacza UM. W kolejnych tygodniach, akcja „Zmień Piec” pojawi się również m.in. na Nadodrzu, Przedmieściu Oławskim, Przedmieściu Świdnickim, Wojszycach, Jagodnie, Stabłowicach, Zakrzowie, Żernikach, Złotnikach, Oporowie i osiedlu Strachocin-Wojnów.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Wrocławia

fot. UM Wrocławia

reklama

 

reklama