7500 zł za wymianę „kopciucha”

7500 zł za wymianę „kopciucha”, czyli kolejne pieniądze na likwidację pieców w Szczecinie

1 marca br. rusza nabór do kolejnej edycji miejskiego programu MEWA, w którym można otrzymać 7500 zł za wymianę „kopciucha” na bardziej proekologiczne źródło ciepła. Wnioski, które należy złożyć, są już dostępne – zaznacza Urząd Miasta Szczecin (UM).

7500 zł za wymianę „kopciucha” w miejskim programie MEWA

Miejski program MEWA realizowany jest w Szczecinie od połowy 2018 r. i oferuje mieszkańcom dofinansowanie inwestycji obejmujących likwidację systemu ogrzewania opartego na paliwie węglowym – tłumaczy UM i dodaje, że aby je uzyskać należy pozbyć się starego pieca i wymienić go na ogrzewanie gazowe, elektryczne, na piec na pellet, bądź odnawialne źródło energii (OZE), albo podłączyć nieruchomość do miejskiej sieci ciepłowniczej.

7500 zł za wymianę „kopciucha” – kto może się ubiegać o wsparcie i na jakich zasadach?

O dofinansowanie mogą ubiegać się zarówno indywidualni właściciele mieszkań i domów, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Program jest skierowany także do gminnych jednostek publicznych, firm i osób prawnych, a dofinansowanie obejmie inwestycje zrealizowane od 1 stycznia 2015 r. – wskazuje szczeciński magistrat. Wysokość dotacji może sięgnąć do 55% poniesionych kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 7500 zł na pojedyncze zadanie związane z likwidacją ogrzewania opartego na paliwie węglowym na rzecz źródła ciepła proekologicznego.

Z dotacji można pokryć m.in. koszt prac związanych z demontażem palenisk węglowych, przygotowaniem niezbędnej dokumentacji, w tym opinii i projektów, zakup i montaż nowego systemu ogrzewania lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dofinansowanie nie obejmuje „ruchomych” urządzeń grzewczych. Muszą one również być fabrycznie nowe, a wnioskujący nie mogą równocześnie korzystać z innego dofinansowania na ten sam cel.

7500 zł za wymianę „kopciucha” – kiedy i jak złożyć wniosek?

Ze względu na sytuację epidemiczną wnioski będą przyjmowane w terminie 1-5 marca br. w dwóch formach. Pierwsza z nich to poczta elektroniczna. Korzystając z tej opcji wypełniony wniosek należy przesłać na adres: mewa@um.szczecin.pl. Wnioski będą tu przyjmowane od 1 marca od godziny 10:00 do 5 marca do godziny 14:00 (zgłoszenia wysłane poza wskazanym terminem nie będą rozpatrywane). W jednej wiadomości e-mail można wysłać jeden wniosek, a wiadomości zawierające więcej niż jeden wniosek nie będą uwzględniane – podkreśla UM.

Wnioski w wersji papierowej będą odbierane w siedzibie Urzędu Miasta Szczecin, pok. nr 57, wejście od ul. Felczaka (dawne wejście do Straży Miejskiej), w dniach 1-5 marca, w godzinach 10:00 – 14:00.

Wzory wniosków dostępne są na stronie: www.szczecin.eu/zielonemiasto w zakładce MEWA, a także w formie papierowej w lewym skrzydle magistratu (dawna filharmonia).

Już 4,5 mln zł na dopłaty do wymiany pieców w ramach programu MEWA

Przy okazji UM przypomina, że do tej pory na dopłaty do wymiany pieców w ramach programu MEWA Miasto przeznaczyło już 4,5 mln zł. Pula środków na ten rok to 500 tys. zł. Szczecinianie, którzy chcą zlikwidować piec mogą też cały czas skorzystać z dofinansowania tej samej wysokości z programu ZEFIREK, którego pula to prawie 2,3 mln zł – dodaje magistrat.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

reklama