Na autobusy elektryczne

41,7 mln zł na autobusy elektryczne

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie (MPK) otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) 41,7 mln zł na autobusy elektryczne.

41,7 mln zł na autobusy elektryczne – dotacja z NFOŚiGW wesprze zakup

W ostatni dzień 2021 r. MPK podpisało z NFOŚiGW umowę gwarantującą dotację w wysokości 41,7 na autobusy elektryczne. Wspomniana dotacja wesprze zakup 20 autobusów elektrycznych oraz 20 stacji do ich ładowania – wskazało MPK.

Podpisana umowa oznacza, że środki finansowe potrzebne do zakupu 20 nowych przegubowych bezemisyjnych autobusów oraz 20 ładowarek, w prawie 80 proc. będą pochodzić z bezzwrotnej dotacji. Nowe pojazdy trafią do Krakowa w 2023 roku. To kolejna realizowana w Krakowie inwestycja, dzięki której mieszkańcy zyskają komfortowe i bezpieczne pojazdy przyjazne dla środowiska – powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Nowe autobusy będą niskopodłogowe, wyposażone w platformę umożliwiającą wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach. Z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących w pojazdach zostanie zamontowany system głosowego zapowiadania przystanków. Komfort podróży w okresie letnim wszystkim pasażerom zapewni klimatyzacja. W środku nie zabraknie także portów USB do ładowania smartfonów – wskazuje MPK.

Krakowskie przedsiębiorstwo podkreśla także, że eksploatacja pojazdów z napędem elektrycznym przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, tlenków azotu oraz pyłów PM10.

41,7 mln zł na autobusy elektryczne – przetarg jeszcze w tym roku

Przetarg na zakup autobusów zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. Po zrealizowaniu tego projektu Kraków będzie miał w swojej flocie w sumie 100 elektryków – zapowiada MPK.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. MPK w Krakowie

Partner Portalu

Partner Portalu