20 autobusów elektrycznych

20 autobusów elektrycznych dla Krakowa – umowa na dostawę podpisana

Kraków zyska kolejnych 20 autobusów elektrycznych. W poniedziałek, 4 lipca br., przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie (MPK) – Rafał Świerczyński, prezes Zarządu i Mariusz Szałkowski, wiceprezes Zarządu oraz przedstawiciel firmy Solaris Bus & Coach – Krzysztof Musiał, dyrektor sprzedaży regionu południe podpisali umowę na dostawę 20 autobusów zasilanych energią elektryczną. Dzięki temu już za rok mieszkańcy Krakowa będą mogli nimi podróżować.

20 autobusów elektrycznych – zamówienie podzielone na dwa zadania

Zamówienie zostało podzielone na dwa zadania – pierwsze to dostawa 13 pojazdów standardowych o długości 12 metrów, a drugie to dostawa siedmiu pojazdów przegubowych.

Jak wskazuje MPK, zamówione autobusy elektryczne będą niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację. Będą posiadały wydzieloną przestrzeń oraz platformę dla osób poruszających się na wózkach, monitoring i porty USB do ładowania smartfonów. Każdy pojazd będzie wyposażony w możliwość ładowania przez wtyczkę oraz przez pantograf. Przewoźnik podkreśla przy tym, że wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w autobusie, w tym ogrzewanie, będą zasilane wyłącznie energią elektryczną.

Nowe bezemisyjne autobusy będą kierowane na trasy w rejonie Alei Trzech Wieszczów, a więc tam, gdzie najczęściej dochodzi do przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza – dodaje krakowskie MPK.

Zakup 20 autobusów elektrycznych z dofinansowaniem z NFOŚiGW

Przewoźnik informuje też, że planuje także przygotowanie kolejnych stanowisk do ładowania elektrycznych autobusów na terenie zajezdni Wola Duchacka. Nowe stacje do szybkiego ładowania baterii tych pojazdów pojawią się także na terenie miasta w rejonie pętli.

Wartość podpisanego kontraktu to w sumie ok. 70 mln zł, a zakup 20 autobusów elektrycznych będzie dofinasowany kwotą 41,7 mln zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Przy okazji MPK w Krakowie przypomniało, że prowadzi obecnie jeszcze jedno postępowanie przetargowe, które obejmuje dostawę w sumie 22 autobusów elektrycznych (z opcją dostawy kolejnych sześciu pojazdów). Trwa właśnie sprawdzanie czterech ofert przesłanych przez firmy Solaris, Volvo, EvoBus Polska i Irizar.

Po dostawie elektryków z obu z tych kontraktów flota autobusów bezemisyjnych w Krakowie wzrośnie do ponad 120.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. MPK w Krakowie

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny