Podejrzenie łamania przepisów środowiskowych

160 zgłoszeń w związku z podejrzeniem łamania przepisów środowiskowych

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM) otrzymał ponad 160 zgłoszeń w związku z podejrzeniem łamania przepisów środowiskowych na terenie województwa.

Jak zaznacza UMWM, zdecydowana większość zgłoszeń dokonanych przez Małopolan w poprzednim tygodniu dotyczyła spalania odpadów w domowych piecach i kominkach (107 zgłoszeń). Natomiast pozostałe dotyczyły eksploatacji instalacji lub spalania paliw niezgodnych z uchwałą antysmogową (37), naruszeń przez przedsiębiorców przepisów z zakresu ochrony środowiska (13), a w sześciu zgłoszeniach wskazano na inne naruszenia przepisów mających chronić środowisko.

Podejrzenie łamania przepisów środowiskowych – głos mieszkańców

Najwięcej zgłoszeń przesłali mieszkańcy Krakowa, Trzebini, Wieliczki i Zabierzowa. Urząd podaje również treść przykładowych zgłoszeń dokonywanych przez mieszańców. „Właściciele domu notorycznie palą śmieci, różnego rodzaju sklejki i resztki mebli z trującymi klejami. Być może Państwo już kontrolowali ten dom (były kontrole), ale to pewne, że nadal jest ogromny problem”. „Codziennie w godzinach wieczornych unosi się tragiczny smród palonych śmieci. Mimo zamkniętych okien, nasz oczyszczacz powietrza nagle zaczyna świecić na czerwono i pracuje w trybie turbo. Dziecko co noc wybudza się z dramatycznymi napadami kaszlu i duszności”. „Z komina wydobywa się czarny, czasem żółtawy dym. Koło domu nie da się przejść, cała ulica jest zadymiona”.

Każdego dnia docierają do nas nowe sygnały od mieszkańców, którzy skarżą się na sąsiadów palących w piecu czym popadnie. Piszą o tym, że mają problemy z oddychaniem, że duszą się dławiącym powietrzem – zwraca uwagę Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa. Samorządowiec zaznacza też, że wśród pomysłów na walkę o lepszą jakość powietrza jest idea powoływania straży gminnych, które kontrolowałyby, czy nie dochodzi do spalania odpadów i zabronionego paliwa. – Truciciele nie mogą być bezkarni! – podkreśla wicemarszałek.

Łącznie, od czasu uruchomienia formularza ekointerwencji w marcu 2019 r. Małopolanie przesłali ponad 1400 próśb o pomoc i kontrolę. Najwięcej zgłoszeń pochodziło z gmin: Zabierzów (77), Nowy Sącz (73), Kraków (70), Kalwaria Zebrzydowska (64) i Trzebinia (61) – wylicza UMWM.

Formularz ekointerwencji jest dostępny na stronie: powietrze.malopolska.pl.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

 

reklama