15 tys. zł na wymianę pieca we Wrocławiu – zostało niespełna 100 dni

Zostało niespełna 100 dni, aby otrzymać 15 tys. zł na wymianę pieca – przypomina Urząd Miejski Wrocławia (UM). Magistrat dodaje, że w przyszłym roku kwota ta spadnie do 12 tys. zł. Aby nie stracić 3 tys. zł, należy złożyć wniosek o dotację z programu KAWKA Plus jeszcze w tym roku. W kolejnych latach kwota dotacji będzie jeszcze niższa i wyniesie: w 2022 r. do 10 tys. zł, a w 2024 r. do 8 tys. zł. Rosną za to koszty wymiany pieca, ze względu na rosnące ceny w sektorze budowlanym – podkreśla UM.

Wniosek złożony jeszcze w 2021 r. Daje szansę na 15 tys. zł na wymianę pieca

Przy ubieganiu się o dotację, liczy się data złożenia wniosku przez mieszkańca, nawet jeśli faktyczna wymiana pieca rozpocznie się dopiero w przyszłym roku. Ze względu na duże zainteresowanie programem urzędnicy zachęcają do podjęcia decyzji już teraz, aby potem nie stać w kolejce.

Za moment rozpoczniemy czwarty kwartał tego roku. To naprawdę ostatni moment, by się sprężyć i postarać o najwyższą dopłatę. Pamiętajmy, że wystarczy złożyć wniosek w tym roku. Nawet jeżeli wymiana pieca przedłuży się nam na 2022 r., dalej będziemy mogli otrzymać do 15 tys. zł – tłumaczy Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM.

Rekordowe zainteresowanie wymianą pieca w 2021 r.

Wymiana pieców cieszy się w tym roku wyjątkowo dużym zainteresowaniem – zaznacza przy tym UM i dodaje, że Wydział Środowiska i Rolnictwa realizuje już blisko 2000 wniosków w ramach programu KAWKA Plus (ok. 1400 od właścicieli mieszkań i ok. 600 od najemców komunalnych). To rekordowy rok w walce o czyste powietrze w stolicy Dolnego Śląska. – W sumie mówimy o 100% wzroście realizowanych wniosków w stosunku do ubiegłego roku. Mieszkańcy coraz chętniej wymieniają piece, na co wpływ mają zarówno „uciekający” czas najwyższych dopłat, ale również dobry przykład i wzorce sąsiadów, znajomych czy członków rodzin. Poza tym takie zainteresowanie programem świadczy też o tym, że spełnia on oczekiwania naszych mieszkańców – podkreśla Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa UM.

15 tys. zł na wymianę pieca – zasady dofinansowania

Przy okazji magistrat przypomniał zasady udzielania wsparcia. Składając wniosek do programu KAWKA plus trzeba zatem pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Nie należy likwidować pieca przed podpisaniem umowy o dofinansowanie, bo wymianę pieca można zacząć dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie.

Z kolei przed podpisaniem umowy o dofinansowanie, zainteresowaną osobę odwiedzą kontrolerzy, którzy sprawdzą, czy w mieszkaniu (domu) jest sprawny piec na paliwo stałe. Trzeba im pozwolić sprawdzić wszystkie pomieszczenia.

Jeśli ktoś wynajmuje mieszkanie (dom) i stara się o dofinansowanie w imieniu jego właściciela bądź współwłaściciela musi mieć jego pełnomocnictwo.

Magistrat zaznacza też, że inwestycja musi być zgodna ze wszystkimi wymogami prawa budowlanego.

Czego nie obejmuje KAWKA Plus?

Miejscy urzędnicy wskazują również, czego program KAWKA Plus nie obejmuje. W tej kategorii działań mieszczą się opracowanie dokumentacji (np. projekt budowlano wykonawczy montażu instalacji, opinia kominiarska), budowa sieci ciepłowniczych, energetycznych lub gazowych poza obrębem nieruchomości, a także zakup urządzeń grzewczych nie stanowiących trwałego wyposażenia nieruchomości. Ponadto dofinansowaniem nie są objęte prace remontowe, niezwiązane bezpośrednio ze zmianą systemu ogrzewania i adaptacje pomieszczeń pod niskoemisyjne urządzenie grzewcze.

W sumie wrocławianie z pomocą miejskich dofinansowań wymienili już ponad 10 tys. „kopciuchów” – wylicza UM i dodaje, iż wniosek o wsparcie można złożyć osobiście, przez ePUAP lub pocztą.

Dzięki ostatnim zmianom w przepisach więcej mieszkańców może ubiegać się o dofinansowanie z KAWKI Plus, są to m.in. osoby prowadzące w lokalu jednoosobową działalność gospodarczą czy posiadające w mieszkaniu inną sprawną instalację niskoemisyjną.

W razie pytań do dyspozycji mieszkańców są doradcy energetyczni, z którymi można skontaktować się mailowo lub telefonicznie za pomocą infolinii czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00 (infolinia – tel. 71 799 6 799, email: zmienpiec@um.wroc.pl) – podpowiada wrocławski magistrat.

Jednocześnie UM wskazuje, że najemcy komunalni mogą skorzystać również z pomocy osób pracujących w Biurach Obsługi Klienta Zarządu Zasobu Komunalnego oraz w Centrum Obsługi Mieszkańca Wrocławskich Mieszkań. Wrocławianie otrzymają tam wsparcie zarówno w pozyskaniu niezbędnych informacji, jak i przy skompletowaniu czy wypełnieniu dokumentów.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Wrocławia

Partner Portalu

Partner Portalu