15 miejsce w Polsce

15 miejsce w Polsce i pół tysiąca kotłów zlikwidowanych w trzy miesiące

Rybnik zajmuje 15 miejsce w Polsce pod względem liczby wymienionych kotłów na 1000 mieszkańców, a jednocześnie pierwsze pod względem łącznej liczby wymienionych kotłów – chwali się Urząd Miasta Rybnika (UM).

Rybnik w rankingu gmin – 15 miejsce w Polsce

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z Polskim Alarmem Smogowym (PAS) opublikowały ranking pokazujący aktywność gmin w programie „Czyste Powietrze”. Dzięki rankingowi każdy mieszkaniec Polski może zobaczyć ile wniosków na wymianę kopciuchów i docieplenie domów złożono w jego gminie. W tym celu PAS przygotował specjalną wyszukiwarkę, która dostępna jest na stronie czystepowietrze.gov.pl oraz polskialarmsmogowy.pl/ranking – informuje rybnicki magistrat.

Rybnik zajmuje 15 miejsce w Polsce w liczbie wymienionych kotłów na 1000 domów. W pierwszym kwartale tego roku ubyło ich 551, co daje nam 1. miejsce pod względem łącznej liczby wymienionych kotłów. W dużej mierze jest to zasługa działającego w naszym mieście punktu konsultacyjnego programu „Czyste Powietrze Rybnik”, w którym rybniczanie, mierzący się z zamiarem wymiany źródła ciepła uzyskują profesjonalną i kompleksową pomoc w składaniu wniosku o dofinansowanie – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Program „Czyste Powietrze”

Rybnicki magistrat przypomina przy okazji, że program „Czyste Powietrze”, którego wartość szacuje się na ponad 100 mld zł, ma na celu wymianę nieefektywnych urządzeń grzewczych oraz przeprowadzenie termomodernizacji w 3 mln budynków jednorodzinnych. Program wspiera także wdrażanie uchwał antysmogowych, które zakazują użytkowania pozaklasowych urządzeń grzewczych. W najbliższych latach będzie konieczna wymiana 2,7 mln domowych urządzeń grzewczych dla wypełnienia wymagań uchwał antysmogowych – dodaje UM.

Będą bonusy dla najaktywniejszych gmin

Opublikowany ranking przygotowany został w oparciu o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Ranking obejmuje aktywność gmin w pierwszym kwartale bieżącego roku (do 31 marca). Ranking powstał przy współpracy NFOŚiGW, PAS i Banku Światowego. Jego celem jest motywowanie gmin do większej aktywności w zakresie zachęcania mieszkańców do wymiany kopciuchów, tym bardziej, że aktywność od 1 kwietnia bieżącego roku do 31 marca 2022 r. będzie premiowana przez NFOŚiGW – tłumaczy UM.

Na bonusy dla najbardziej aktywnych gmin NFOŚiGW przeznaczy 16 mln zł – mówi Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu.

Warunkiem jest jednak podpisanie przez gminę umowy o współpracy przy „Czystym Powietrzu” z właściwym terytorialnie wojewódzkim funduszem ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Umowa taka daje gminie możliwość uzyskania do 30 tys. zł na uruchomienie i prowadzenie punktu obsługi beneficjenta oraz uprawnia do skorzystania z nowych (wyższych) stawek od każdego złożonego wniosku o dofinansowanie (150 i 50 zł w zależności od rodzaju wniosku) – zaznacza magistrat.

15 miejsce w Polsce – Rybnik w rankingu „przedstartowym”

Opublikowany ranking jest więc rankingiem „przedstartowym”, pokazującym jak gminy radziły sobie przed okresem, za który będą przyznawane bonusy (łącznie 16 mln zł będzie przyznanych za aktywność w okresie od 1 kwietnia br. do 31 marca 2022 r.).

– Równie ważny jak bonusy jest prestiż. Myślę, że gminy będą dążyły do tego, żeby być w czołówce peletonu, a nie w jego ogonie – mówi Andrzej Guła, lider PAS.

Wśród 20 najaktywniejszych gmin, aż 16 to gminy z województwa śląskiego. Jednak nawet w tym województwie widać duże zróżnicowanie, jeśli chodzi o aktywność w programie „Czyste Powietrze” – zaznacza rybnicki magistrat.

Powód do radości – gminy ze Śląska dominują w pozytywnym rankingu

Przywykliśmy do obecności miast z naszego regionu w niechlubnych i wstydliwych rankingach zanieczyszczeń powietrza, ale coś się zaczęło zmieniać. Mamy pozytywny ranking tempa wymiany kotłów kopciuchów i tam też dominują miasta z woj. śląskiego. Pierwszy w zestawieniu jest Bieruń. Rybnik jest 15 w liczbie wymienionych kotłów na 1000 domów i bezkonkurencyjny w Polsce pod względem łącznej liczby wymienionych kotłów. W pierwszym kwartale w mieście ubyło ich 551. Czołowe miejsca rankingu zajmują miasta z Subregionu Zachodniego: Radlin, Lubomia, Gaszowice, Godów, Pszów, Świerklany, Jejkowice. Ta część województwa od lat jest postrzegana jako jeden z najbardziej zanieczyszczonych obszarów Unii Europejskiej, więc tym bardziej powinniśmy się cieszyć, że to właśnie tutaj zmiany zachodzą najszybciej – przekonuje Emil Nagalewski z Rybnickiego Alarmu Smogowego.

Ranking za drugi kwartał już z bonusami!

Kolejny ranking, obejmujący drugi kwartał tego roku, brany będzie już pod uwagę przy udzielaniu bonusów dla najaktywniejszych gmin. Zostanie on opublikowany z początkiem września. Docelowo ranking powinien opierać się o wynik zinwentaryzowanych kotłów do wymiany. Wkrótce będzie to możliwe, gdyż 1 lipca uruchamiana jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, która będzie gromadzić informacje o wszystkich źródłach ciepła w budynkach – dodaje UM.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

reklama