Zmniejszyć codzienne zużycie energii

Zmniejszyć codzienne zużycie energii –badania wesprze grant ERC

Profesor Urszula Stachewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (AGH) uzyskała grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC: European Research Council). Badaczka z AGH będzie pracować nad innowacyjnymi materiałami izolacyjnymi, które pozwolą zmniejszyć codzienne zużycie energii. Jest to pierwszy grant ERC przyznany naukowcowi z AGH.

Projekt badawczy inspirowany naturą by zmniejszyć codzienne zużycie energii

Projekt badawczy prof. Urszuli Stachewicz, pracującej na co dzień na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, jest zainspirowany naturą – podkreśla AGH. Poprzedzały go badania włosów niedźwiedzia polarnego i piór pingwinów, bogatych w keratynę, a jednocześnie odznaczających się specyficzną geometrią zapewniającą wyjątkowe właściwości termiczne. Celem badań będzie opracowanie materiału odwzorowującego właściwości izolacyjne znane w naturze. Projekt będzie bazował na włóknistych membranach skutecznie odprowadzających, ale też uwalniających ciepło – w zależności od potrzeby. To z kolei doprowadzi między innymi do obniżenia zużycia energii. Tego typu rozwiązania mogą znaleźć zastosowanie w branży budowlanej jako izolacja budynków, w urządzeniach elektronicznych czy infrastrukturze okablowania.

Zmniejszyć codzienne zużycie energii z pomocą biodegradowalnego materiału nadającego się do recyklingu

Jak podaje AGH, kluczem do produkcji kompozytów jest elektroprzędzenie umożliwiające projektowanie nowatorskich kompozytów opartych na porowatych membranach. Nanowłókna polimerowe, z których zostanie zbudowany materiał, będą składać się z włókien milion razy mniejszych niż ludzki włos. Będą mogły one zmienić efektywność zarządzania energią cieplną, umożliwiając zwiększenie oszczędności w codziennym życiu. Ważnym aspektem nowych materiałów będzie też ich biodegradowalność i możliwość recyklingu. Pozwoli to na redukcję śladu środowiskowego wielu urządzeń, z których korzystamy na co dzień – przekonuje uczelnia.

Otrzymanie grantu ERC jest dla mnie bardzo dużym wyróżnieniem i daje mi możliwość spełniania naukowych marzeń. Moje badania często są inspirowane naturą i rozwiązaniami, które w świecie przyrody istnieją od bilionów lat. Cieszę się, że Komisja Europejska dostrzegła potencjał w tym kierunku badań – powiedziała prof. Urszula Stachewicz. Przy okazji AGH wskazuje, że jeden z poprzednich projektów prof. Urszuli Stachewicz skupiał się na pozyskiwaniu wody z mgły, do czego również wykorzystano nanowłókna polimerowe.

Projekt potrwa 5 lat i zyskał grant w wysokości 1,7 mln euro

Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała prof. Stachewicz środki w wysokości 1,7 mln euro na projekt, który ma potrwać 5 lat. W badaniach będzie uczestniczyć 10 osób, a prace rozpoczną się na początku 2021 r. Poza badaczką z AGH tegorocznymi laureatami grantu ERC z Polski są z dr Michał Pilipczuk i dr Wojciech Czerwiński z Uniwersytetu Warszawskiego. W tegorocznej edycji konkursu ERC przyznał fundusze o łącznej wartości 677 mln euro na 436 projektów, które będą prowadzone w 25 krajach.

Na podstawie informacji nadesłanej przez AGH

fot. AGH

reklama