jakość powietrza

Truskawki powiedzą jaka jest jakość powietrza

Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UP) informuje, że Instytut Zoologii UP startuje z kolejnym etapem badań realizowanych w Poznaniu w ramach projektu BIOVEINS.

Nadrzędnym celem całego projektu jest zbadanie wpływu szeregu czynników na różnorodność biologiczną europejskich miast. Projekt jest finansowany ze środków sieci BiodivERsA.

Zbadają jakość powietrza w Poznaniu z ramach projektu BIOVEINS

Pozyskane w efekcie badań realizowanych w ramach projektu konkretne dane naukowe, mają pomóc mieszkańcom i decydentom miast sprawić, by „miejska dżungla” była miejscem nie tylko bardziej atrakcyjnym i zdrowym dla ludzi, ale także dla fauny i flory.

Trzeci rok trwania badań rozpoczyna się międzynarodowym projektem nauki obywatelskiej (ang. citizen science), o nazwie strawbAIRies, którego nazwa bierze się z gry słów: strawberries, oznaczającego truskawki i air – powietrze. W tym samym czasie mieszkańcy Poznania, Tartu (Estonia), Paryża (Francja), Antwerpii (Belgia), Zurychu (Szwajcaria) i Lizbony (Portugalia) otrzymają pod opiekę sadzonki truskawki i komonicy zwyczajnej. Sadzonki te pomogą naukowcom poznać wpływ ruchu drogowego w Poznaniu na zanieczyszczenie powietrza oraz efektywność owadów zapylających w okolicy miejsca zamieszkania, pracy lub szkoły każdego z uczestników.

Uniwersytet Przyrodniczy zaprasza do udziału w projekcie wszystkich, którzy chcieliby pomóc w realizacji projektu i przy okazji poznać faktyczny stan powietrza badanego bezpośrednio na swoim parapecie oraz dowiedzieć się więcej o owadach zapylających w swojej okolicy.

By wziąć udział w projekcie należy mieszkać w granicach miasta Poznań i mieć możliwość sumiennego zaopiekowania się dwoma sadzonkami roślin w miesiącach maj-czerwiec br. Chodzi o to by podlewać je i śledzić rozwój kwiatów i owoców. Uczestnicy projektu muszą być też gotowi by podzielić się z naukowcami swoimi obserwacjami (za pomocą formularza online) dotyczącymi rozwoju kwiatów i owoców w trakcie okresu badań. Będą też proszeni o zebranie próbek (strączków i liści) pod koniec czerwca. Uczestnikami mogą być zarówno osoby indywidualne, firmy, organizacje, jak i szkoły.

Do akcji można dołączyć poprzez zarejestrowanie się do 22. kwietnia 2019 r. za pomocą kwestionariusza na stronie bit.ly/chcetruskawki.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UP

fot. UP

reklama

 

reklama