Koła naukowe AGH

Studenckie koła naukowe AGH z grantami rektora

Kompozytowe podwozie samochodu elektrycznego zasilane energią słoneczną. Szklarnia z podłożem odpadowym zasilana odnawialnymi źródłami energii (OZE). To tylko wybrane projekty z blisko stu, które będą realizowane przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (AGH). To projekty, na które studenckie koła naukowe AGH otrzymają granty rektora tej uczelni w kwocie ponad 1,3 mln zł.

Studenckie koła naukowe AGH i wsparte projekty

Jak podała AGH, komisja konkursowa wyłoniła projekty kół studenckich, które otrzymają dofinansowanie z konkursu „Grant Rektora”. Jedenastu wnioskom, spośród 92 złożonych, przyznano status strategicznych i tym samym najwyższe dofinansowanie. Projekty strategiczne, to takie, których efekty będą widoczne w długim horyzoncie czasowym – tłumaczy AGH. Jednymi z najwyżej dofinansowanych są projekty udoskonalane przez studentów już od kilku lat. Są to m.in. rozwój motocykla wyścigowego, nad którym pracuje koło naukowe E-Moto. To także wprowadzenie systemu telemetrycznego oraz rozwój solarnej łodzi wyścigowej, nad czym pracuje koło naukowe AGH Solar Boat. Na dalszy rozwój i możliwość startu w zawodach międzynarodowych studenci z tych kół otrzymają po ponad 100 tys. zł.

Wśród dofinansowanych projektów znalazły się sztandarowe konstrukcje studenckie AGH. Chodzi o projekty, które od wielu lat są rozwijane i z powodzeniem reprezentują AGH oraz Polskę na arenie międzynarodowej. Są wśród nich m.in.: łazik Kalman, rakieta kosmiczna, samolot solarny, turbina wiatrowa czy bolid wyścigowy. Jak co roku pojawiły się również zupełnie nowe, interdyscyplinarne projekty. Na przykład zasilany energią słoneczną samochód elektryczny „Perła”.

Projekty związane z OZE i recyklingiem butelek PET

Realizowane projekty w nowym roku związane będą m.in. z OZE. Wśród tych projektów znalazła się m.in. szklarnia z podłożem odpadowym zasilana OZE (Studenckie Koło Naukowe Ekospirit). Riksza H2 – platforma badawcza nieemisyjnego transportu elektrycznego, zawierająca wodorowo-tlenowe ogniwo paliwowe (Studenckie Koło Naukowe FENEC).

Wśród wspartych studenckich projektów jest też konstrukcja urządzenia przetwarzającego tworzywo PET uzyskane z recyklingu butelek na filament do druku 3D. To projekt Studenckiego Koła Naukowego Promat.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. AGH

Partner Portalu

reklama