Czterołopatowa turbina wiatrowa

Przydomowa czterołopatowa turbina wiatrowa i drugie miejsce drużyny GUST

Drużyna GUST z Politechniki Łódzkiej, 2 czerwca br., po raz kolejny stanęła na podium międzynarodowego konkursu International Small Wind Turbine Contest 2022, organizowanego przez Delft University of Technology w Holandii. Sukces zapewniła przydomowa czterołopatowa turbina wiatrowa.

Czterołopatowa turbina wiatrowa o poziomej osi obrotu w dwóch wersjach

Czterołopatowa turbina wiatrowa

W tegorocznych zmaganiach dwudziestoosobowa drużyna z Politechniki Łódzkiej zajęła drugie miejsce, wyprzedzając drużyny z Egiptu, Danii, Niemiec czy Holandii. Konkurs zwyciężyła drużyna z Uniwersytetu w Toronto (Kanada). Drużyna GUST zaprezentowała urządzenie, jakim jest przydomowa czterołopatowa turbina wiatrowa o poziomej osi obrotu, w dwóch rożnych wersjach, ze względu na geometrię łopat. Najbardziej efektywną okazała się być wersja z najnowszą geometrią łopat ze skośnym zakończeniem. Prototyp turbiny, stworzonej przez studentów Politechniki Łódzkiej, wyprodukował ponad 1 KWh energii elektrycznej przy wietrze 13 m/s. Jest to nie tylko najlepszy wynik spośród wszystkich drużyn biorących udział w wydarzeniu, ale również rekord zespołu w jego siedmioletniej działalności – podkreśla Politechnika Łódzka (PŁ).

Tegorocznej edycji konkursu towarzyszyła międzynarodowa konferencja TORQUE, która gromadzi pionierów energii wiatrowej z całego świata. Członkowie zespołu GUST mieli możliwość podzielić się wynikami swojej pracy przed uczestnikami najbardziej renomowanej konferencji naukowej dotyczącej energetyki wiatrowej w Europie, a ich stoisko, w części wystawowej wydarzenia, cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – podkreśla łódzka uczelnia techniczna.

Czterołopatowa turbina wiatrowa – projekt studencki

Politechnika podkreśla, że po tym sukcesie drużyna nie zwalnia tempa i już pracuje, na bazie konkursowych doświadczeń, nad nowymi ulepszeniami turbiny wiatrowej. W planach nie tylko kolejna edycja konkursu International Small wind Turbine Contest 2023, ale również udział w prestiżowych konferencjach naukowych związanych tematycznie z energetyką wiatrową.

GUST (Generative Urban Small Turbine) to projekt studencki uruchomiony w październiku 2015 r. Projekt realizowany jest przez członków Studenckiego Koła Naukowego Energetyków (SKNE) znajdującego się przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Skupia on studentów Politechniki Łódzkiej z Wydziału Mechanicznego, WEEiA, WOiZ, WFTiMS, WIPOŚ, Chemicznego oraz International Faculty of Engineering. Połączyła ich idea pracy nad bieżącym, realnym problemem dotyczącym energii wiatrowej, jak również chęć rozwoju własnych umiejętności inżynierskich i zdobycia praktycznego doświadczenia.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x Politechnika Łódzka/GUST

reklama