Przekształcenia środowiska przez człowieka

Przekształcenia środowiska przez człowieka od 10 tys. lat

Uniwersytet Warszawski (UW) poinformował, że na łamach czasopisma „Science” ukazał się artykuł podsumowujący aktualną wiedzę na temat przekształcenia środowiska przez człowieka w ciągu ostatnich 10 tys. lat. Jednym z autorów publikacji jest dr hab. Arkadiusz Sołtysiak z Zakładu Bioarcheologii Instytutu Archeologii UW.

Przekształcenia środowiska przez człowieka – publikacja w Science

Jak wskazano w artykule, wyniki badań sugerują, że wpływ człowieka na środowisko w bardziej odległej przeszłości był do tej pory wyraźnie niedoszacowany.

Według niektórych geologów żyjemy obecnie w antropocenie, epoce zdominowanej przez działalność człowieka. Choć za początek antropocenu zwykle uważana jest rewolucja przemysłowa w XVIII/XIX wieku, istotne zmiany środowiska przez ludzkie społeczności następowały już dużo wcześniej – mówi archeolog dr hab. Arkadiusz Sołtysiak. W najnowszym numerze czasopisma „Science” ukazał się artykuł pt. „Archaeological assessment reveals Earth’s early transformation through land use” podsumowujący aktualną wiedzę na temat przekształceń środowiska dokonanych przez człowieka w skali całego świata w ciągu ostatnich 10 tys. lat.

Wyniki badań przedstawione w artykule są efektem międzynarodowego projektu ArchaeoGLOBE, w którym wzięło udział 255 archeologów z całego świata, w tym z UW. Dzięki projektowi zebrano informacje dotyczące uprawy ziemi przez człowieka w 146 regionach obejmujących wszystkie kontynenty (poza Antarktydą) w okresie od 10 tys. lat temu do połowy XIX w. Zebrane w projekcie dane są dostępne dla wszystkich w bazie ArchaeoGLOBE Harvard DataVerse – wskazuje UM.

Projekt ArchaeoGLOBE wykazał, że zmiany środowiska poprzez wprowadzenie intensywnych metod uprawy ziemi oraz urbanizację zostały zainicjowane już 6 tys. lat temu i w ciągu kolejnych 4 tys. lat rozpowszechniły się na więcej niż połowie ekumeny. Choć skala tych zmian była początkowo niewielka w porównaniu z czasami po rewolucji przemysłowej, dane projektu ArchaeoGLOBE sugerują, że wpływ człowieka na środowisko w bardziej odległej przeszłości był do tej pory wyraźnie niedoszacowany – wyjaśnia dr hab. Sołtysiak.

Na podstawie www.uw.edu.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

reklama

reklama

 

partner merytoryczny