Projekt GUST

Projekt GUST – sukces studentów Politechniki Łódzkiej

Projekt GUST realizowany w Studenckim Kole Naukowym Energetyków zdobył pierwsze miejsce w kategorii EKOinnowacyjny Projekt Studencki w ogólnopolskim konkursie Ekoinnowatorzy 2020 – poinformowała Politechnika Łódzka.

Projekt GUST – EKOinnowacyjny Projekt Studencki

Jak zaznaczyła uczelnia, celem konkursu jest wybór proekologicznych rozwiązań, których autorami są studenci polskich uczelni. W tym roku odbywał się w trzech kategoriach EKOinnowacyjny Projekt Studencki, EKOinnowacyjne Koło Naukowe, Student – EKOinnowator.

Projekt GUST

Zgłoszenie projektu do konkursu było pierwszym krokiem, w trzyetapowej procedurze. – Drugi etap obejmował udział członków projektu w szkoleniach online oraz wykonanie zadań związanych z ich tematyką. Było to dla nas cenne doświadczenie, ponieważ szkolenia dotyczyły ważnych dla projektantów oraz przyszłych inżynierów obszarów działania. Począwszy od prowadzenia badań naukowych, przez przygotowanie publikacji, po prezentację wyników. Szeroko omawiane były również kwestie pracy zespołu projektowego. Dużą uwagę poświęcono też aspektom środowiskowym w działalności badawczej i komercyjnej – wyjaśnia Anna Baszczyńska, lider projektu GUST.

Projekt GUST w finale rywalizował z 10 innymi projektami

W trakcie ostatniego etapu konkursu – jakim była gala finałowa – GUST rywalizował z 10 projektami. Każdy zespół musiał w kilka minut zaprezentować projekt, omawiając jego osiągnięcia, innowacyjność i oryginalność w zakresie związanym z zagadnieniami energii i środowiska, a także potencjał biznesowy. – Nasza działalność oraz bardzo wysoka punktacja uzyskana w etapie obejmującym cykl szkoleń i związane z nimi zadania, została doceniona przez jury. Projekt GUST zajął pierwsze miejsce w konkursie, otrzymując nagrodę pieniężną – mówi z dumą Anna Baszczyńska.

Zespół czeka w tej chwili na wydanie pamiątkowego albumu z konkursu. Jak podkreśla liderka GUST: – Będzie nam przypominał, że mimo tak ciężkiej sytuacji, pracy jedynie w sposób zdalny, zdobywamy kolejne osiągnięcia, z dumą reprezentując Politechnikę Łódzką.

Organizatorem konkursu był Instytut Zrównoważonej Energetyki – Institute of Sustainable Energy.

Projekt GUST i przydomowa turbina wiatrowa

Jak zaznacza Politechnika Łódzka, projekt GUST to przedsięwzięcie zrzeszające studentów z różnych dziedzin i wydziałów. Jego głównym celem jest konstruowanie i udoskonalanie prototypu przydomowej turbiny wiatrowej. Ma ona za zadanie pokryć przynajmniej częściowo codzienne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną, jak również przyczynić się do redukcji kosztów i zwiększenia oszczędności. Innowacyjność tego projektu tkwi już w samej idei zmniejszenia turbiny wiatrowej do użytku w obszarze ogniska domowego – podkreśla uczelnia i wskazuje, że nowatorskim rozwiązaniem jest również jej modułowość, wykorzystanie druku 3D oraz materiałów proekologicznych.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. 2 x Politechnika Łódzka