Proekologiczne sztućce jednorazowe

Proekologiczne sztućce jednorazowe nadające się do kompostowania

Politechnika Gdańska (PG) poinformowała, że w Katedrze Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego tej uczelni opracowano innowacyjną kompozycję polimerową do produkcji m.in. proekologicznych sztućców jednorazowego użytku.

Przedmioty wykonane z tej kompozycji mogą być poddane recyklingowi organicznemu.

Jak zaznacza PG, jest to odpowiedź naukowców na poparcie przez Parlament Europejski wprowadzenia w Unii Europejskiej zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki czy talerze, otrzymywane z tradycyjnych tworzyw sztucznych.

Do wytworzenia naszych materiałów biopolimerowych wykorzystuje się łatwo dostępne surowce w pełni pochodzenia naturalnego lub surowce pozyskiwane z odnawialnych źródeł, co stanowi istotną przewagę nad stosowanymi powszechnie materiałami ropopochodnymi – tłumaczy prof. Helena Janik, kierownik zespołu badawczego.

Proekologiczne sztućce jednorazowe ulegające całkowitej biodegradacji

Innowacyjna kompozycja zawiera m.in. skrobię termoplastyczną uzyskaną z mąki ziemniaczanej i dodatki pochodzenia naturalnego oraz biopolimer polilaktyd (PLA). – Odpowiedni dobór rodzaju i ilości modyfikatora skrobi termoplastycznej oraz jej kompozycji z PLA zapewnia materiał o pożądanej przetwarzalności oraz podatności na kompostowanie, a także o odpowiednich właściwościach fizyko-mechanicznych produktów gotowych – dodaje prof. Helena Janik.

Jak zaznacza PG, otrzymywane z takiej kompozycji produkty jednorazowe są trwałe w użytkowaniu, a jednocześnie zachowują właściwości przyjazne dla środowiska przyrodniczego. Ulegają one całkowitej biodegradacji i mogą być kompostowane wraz z resztkami jedzenia.

Kolejnym niewątpliwym atutem wynalazku jest możliwa do zastosowania metoda wytwarzania na jego bazie produktów jednorazowych.

Granulaty opracowanej skrobi i jej kompozycje z PLA to materiały termoplastyczne, a więc mogą być wykorzystane w produkcji wyrobów jednorazowych metodą formowania wtryskowego lub metodą wytłaczania, uznawanych za jedne z najtańszych i najszybszych metod otrzymywania wyrobów użytkowych z klasycznych tworzyw sztucznych – tłumaczy prof. Helena Janik.

Jednym z pierwszych produktów przeznaczonych do wdrożenia w oparciu o tę kompozycję są sztućce jednorazowego użytku. Jak wskazuje uczelnia techniczna z Gdańska, przeprowadzono już testy technologiczne otrzymywania prototypu takich sztućców w skali przemysłowej. Dowiodły one, że opracowane kompozycje charakteryzują się wyższą odpornością termiczną niż produkty z czystego PLA. Testy te prowadzono we współpracy z jedną z branżowych firm zainteresowanych wdrożeniem rozwiązania.

Niższe koszty produkcji i pozytywne wyniki badań

Mieszankę polimerową naukowców z Gdańska charakteryzuje jeszcze jedna istotna cecha, która jest przedmiotem zainteresowania przedsiębiorców. – Ze względu na zastąpienie części PLA przez znacznie tańszą skrobię termoplastyczną, finalna cena 1 kg naszej kompozycji jest niższa od czystego PLA o około 15%, a proces wdrożenia technologii do produkcji niezwykle prosty – wyjaśnia dr inż. Maciej Sienkiewicz, współtwórca technologii wytwarzania granulatu i jego wytłaczania.

Przeprowadzone w akredytowanych laboratoriach badania, obejmujące m.in. ocenę podatności na kompostowanie, zdolność do biodegradacji oraz wpływ na środowisko wodne, wypadły bardzo pozytywnie, dowodząc wyższości opracowanych kompozycji nad istniejącymi na rynku rozwiązaniami – chwali się PG. Uczelnia dodaje, że kompozycje polimerowe są przedmiotem patentu europejskiego o numerze EP3064542, a ochrona utrzymywana jest w Polsce, Niemczech, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

Politechnika Gdańska zachęca zainteresowanych wynalazkiem przedsiębiorców do kontaktu.

Na podstawie pg.edu.pl

fot. PG

partner portalu

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

partner medialny