Proekologiczne sztućce jednorazowe

Proekologiczne sztućce jednorazowe nadające się do kompostowania

Politechnika Gdańska (PG) poinformowała, że w Katedrze Technologii Polimerów Wydziału Chemicznego tej uczelni opracowano innowacyjną kompozycję polimerową do produkcji m.in. proekologicznych sztućców jednorazowego użytku.

Przedmioty wykonane z tej kompozycji mogą być poddane recyklingowi organicznemu.

Jak zaznacza PG, jest to odpowiedź naukowców na poparcie przez Parlament Europejski wprowadzenia w Unii Europejskiej zakazu sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku, takich jak plastikowe sztućce, słomki czy talerze, otrzymywane z tradycyjnych tworzyw sztucznych.

Do wytworzenia naszych materiałów biopolimerowych wykorzystuje się łatwo dostępne surowce w pełni pochodzenia naturalnego lub surowce pozyskiwane z odnawialnych źródeł, co stanowi istotną przewagę nad stosowanymi powszechnie materiałami ropopochodnymi – tłumaczy prof. Helena Janik, kierownik zespołu badawczego.

Proekologiczne sztućce jednorazowe ulegające całkowitej biodegradacji

Innowacyjna kompozycja zawiera m.in. skrobię termoplastyczną uzyskaną z mąki ziemniaczanej i dodatki pochodzenia naturalnego oraz biopolimer polilaktyd (PLA). – Odpowiedni dobór rodzaju i ilości modyfikatora skrobi termoplastycznej oraz jej kompozycji z PLA zapewnia materiał o pożądanej przetwarzalności oraz podatności na kompostowanie, a także o odpowiednich właściwościach fizyko-mechanicznych produktów gotowych – dodaje prof. Helena Janik.

Jak zaznacza PG, otrzymywane z takiej kompozycji produkty jednorazowe są trwałe w użytkowaniu, a jednocześnie zachowują właściwości przyjazne dla środowiska przyrodniczego. Ulegają one całkowitej biodegradacji i mogą być kompostowane wraz z resztkami jedzenia.

Kolejnym niewątpliwym atutem wynalazku jest możliwa do zastosowania metoda wytwarzania na jego bazie produktów jednorazowych.

Granulaty opracowanej skrobi i jej kompozycje z PLA to materiały termoplastyczne, a więc mogą być wykorzystane w produkcji wyrobów jednorazowych metodą formowania wtryskowego lub metodą wytłaczania, uznawanych za jedne z najtańszych i najszybszych metod otrzymywania wyrobów użytkowych z klasycznych tworzyw sztucznych – tłumaczy prof. Helena Janik.

Jednym z pierwszych produktów przeznaczonych do wdrożenia w oparciu o tę kompozycję są sztućce jednorazowego użytku. Jak wskazuje uczelnia techniczna z Gdańska, przeprowadzono już testy technologiczne otrzymywania prototypu takich sztućców w skali przemysłowej. Dowiodły one, że opracowane kompozycje charakteryzują się wyższą odpornością termiczną niż produkty z czystego PLA. Testy te prowadzono we współpracy z jedną z branżowych firm zainteresowanych wdrożeniem rozwiązania.

Niższe koszty produkcji i pozytywne wyniki badań

Mieszankę polimerową naukowców z Gdańska charakteryzuje jeszcze jedna istotna cecha, która jest przedmiotem zainteresowania przedsiębiorców. – Ze względu na zastąpienie części PLA przez znacznie tańszą skrobię termoplastyczną, finalna cena 1 kg naszej kompozycji jest niższa od czystego PLA o około 15%, a proces wdrożenia technologii do produkcji niezwykle prosty – wyjaśnia dr inż. Maciej Sienkiewicz, współtwórca technologii wytwarzania granulatu i jego wytłaczania.

Przeprowadzone w akredytowanych laboratoriach badania, obejmujące m.in. ocenę podatności na kompostowanie, zdolność do biodegradacji oraz wpływ na środowisko wodne, wypadły bardzo pozytywnie, dowodząc wyższości opracowanych kompozycji nad istniejącymi na rynku rozwiązaniami – chwali się PG. Uczelnia dodaje, że kompozycje polimerowe są przedmiotem patentu europejskiego o numerze EP3064542, a ochrona utrzymywana jest w Polsce, Niemczech, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

Politechnika Gdańska zachęca zainteresowanych wynalazkiem przedsiębiorców do kontaktu.

Na podstawie pg.edu.pl

fot. PG

partner portalu

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama

 

partner medialny

partner medialny