Ogród na dachu

Na dachu Centrum Nauki Kopernik w Warszawie „wyrósł” ogród. Jest to przestrzeń spacerowa, która przypomina nadrzeczny krajobraz ulegający erozji. Uroczystego otwarcia tego obiektu dokonano 30 sierpnia br.
 
 
„Zielone” dachy to doskonałe miejsce wypoczynku, przechadzek i rekreacji. A wszystko za sprawą doskonale zaprojektowanych ścieżek, które – niczym strumienie żłobiące glebę – wiją się między kraterami pełniącymi funkcję świetlików i donicami z kilkudziesięcioma gatunkami roślin odpornych na trudne warunki wegetacji.
 
 
Taki krajobraz przyciąga także ptaki i owady. Centrum Nauki Kopernik znajduje się w obrębie obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000: Dolina Środkowej Wisły. Biologicznie czynne pokrycie budynku ma również właściwości termoizolacyjne: latem, gdy zwykły dach rozgrzewa się nawet do 80oC, zielona powierzchnia może mieć temperaturę otoczenia, z kolei zimą zapewni dodatkową izolację cieplną.
 
 
Aby wejść na dach, można skorzystać z ramp po obu stronach budynku, bez wchodzenia do wnętrza Centrum. Ogród będzie otwarty od maja do października.
 
 
Na podstawie: www.um.warszawa.pl

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu