3 grudnia 2024 r. otwarto budynek Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej. To jedna z najnowocześniejszych „zielonych” placówek w tej części Europy – zaznaczyła Politechnika Gdańska (PG). Głównym jej celem ma być prowadzenie nowatorskich badań i opracowywanie technologii związanych ze zrównoważonym rozwojem, ochroną środowiska oraz redukcją negatywnego wpływu działalności człowieka na klimat.
Rozwój innowacyjnych technologii
Nowe Centrum Ekoinnowacji będzie spełniać funkcję dydaktyczną, laboratoryjną oraz badawczą. Umożliwi kształcenie kadr specjalistów, ukierunkowanych na tworzenie kolejnych, innowacyjnych technologii proekologicznych. Prowadzone badania mają dotyczyć ograniczania skutków powodzi i suszy, odzysku surowców i energii oraz energetyki wiatrowej. Ponadto, skupią się na wykorzystaniu materiałów odpadowych do produkcji betonu czy usuwania zanieczyszczeń z wody.
– Ekoinnowacje to coś więcej niż technologia i nauka. To zmiana myślenia. To nowy sposób patrzenia na świat, który wymaga od nas odwagi, determinacji i konsekwencji. Wierzę, że Centrum Ekoinnowacji stanie się miejscem inspiracji i edukacji – dowodem na to, że każdy z nas ma wpływ na klimat i naszą planetę. Postawiliśmy na multidyscyplinarny charakter współpracy, angażując specjalistów z różnych dziedzin. Badania będą prowadzone przez naukowców, inżynierów oraz praktyków, co pozwoli na wypracowanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze ekologii, które będą miały realny wpływ na życie nas wszystkich – powiedział prof. Krzysztof Wilde, rektor PG.
Jakie badania umożliwi Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej?
Czyste technologie wodne – optymalizacja procesów technologicznych w oczyszczalniach ścieków. Oczyszczanie hydrofitowe, przepływ wody i migracja zanieczyszczeń w rzekach, kanałach i instalacjach przemysłowych. Badania modelowe obiektów hydrotechnicznych oraz usuwanie zanieczyszczeń nowej generacji.
Zrównoważony transport – inteligentne systemy transportu. Dynamiczne modele podróży, diagnostyka infrastruktury w transporcie szynowym i kołowym, nawierzchnie długowieczne, badania środowiskowe w transporcie – hałas i drgania.
Gospodarka o obiegu zamkniętym – opracowywanie technologii ponownego wykorzystania surowców. Np. beton i asfalty z wykorzystaniem materiałów z recyklingu, odzyskiwanie energii z odpadów w sposób maksymalnie efektywny.
Adaptacja do zmian klimatu – pomiar emisji gazów cieplarnianych z procesów oczyszczania ścieków z obliczaniem śladu węglowego. Technologie oparte na naturze w ochronie wód i adaptacji miast do zmian klimatu. Opracowywanie nowych materiałów budowlanych, w tym nawierzchni odpornych na ekstremalne temperatury, jak i stabilnych podłoży gruntowych.
Na podstawie media.pg.edu.pl
fot. Krzysztof Mystkowski/PG