Dofinansowane laboratoria

AGH i dofinansowane laboratoria

Już niebawem ruszy budowa Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii „Miękinia” – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM). W poniedziałek (13 maja br.) umowę na realizację tej inwestycji podpisali Łukasz Smółka wicemarszałek województwa i prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH).

Dofinansowane laboratoria zrównoważonego rozwoju i odnawialnych źródeł energii

Inwestycje w rozwój małopolskiej nauki oraz inspirowanie do współpracy środowisk akademickich i biznesu należą do priorytetów zarządu województwa. Wsparcie Centrów Transferu Wiedzy jakim jest „Miękinia” to tego najlepszy przykład – podkreślił wicemarszałek Smółka.

Jak informuje UMWM, nowe laboratorium będzie służyło prowadzeniu prac naukowo-badawczych na rzecz podmiotów komercyjnych. Na terenie centrum powstanie pięć jednostek badawczych. Będą to Laboratorium Odnawialnych Źródeł, Poszanowania Energii i Środowiska, Laboratorium Sorbentów Mineralnych i Laboratorium Radioizotopowych Analiz Środowiskowych. W centrum uruchomione ma być także Laboratorium badawcze iLab jako wirtualna rzeczywistość do badań naukowych z salą komputerową i multimedialną salą 3D do celów prototypownia i testowania wyników badań. Ostatnim elementem centrum ma być Akredytowane Laboratorium Hydrogeochemiczne.

Zakończenie inwestycji planowane jest pod koniec 2021 r. Koszt tego projektu – według informacji podanej przez UMWM – to ponad 18,7 mln zł. Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył na ten cel blisko 8 mln zł dofinansowania. Środki te pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020 (RPO).

To kolejny krok w rozwoju ważnych ośrodków transferujących wiedzę. Wspomagają one środowiska naukowe przy tworzeniu innowacyjnych rozwiązań dla biznesu i wspierają przedsiębiorców. Ich pomoc jest nieoceniona dla rozwoju nauki – podkreślił Łukasz Smółka.

Na podstawie www.malopolska.pl

fot. UMWM

reklama

 

partner merytoryczny