O tym, że rusza nabór wniosków o dofinansowanie zrównoważonej mobilności miejskiej w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej – poinformowała Polska Agencja Prasowa (PAP). Konkurs, którego budżet wynosi 1,35 mld zł, przeprowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) – podała PAP powołując się na Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).
Dofinansowanie zrównoważonej mobilności miejskiej – pomogą Fundusze Europejskie
– Konsekwentnie, już od kilkunastu lat, Fundusze Europejskie wspierają rozwój przyjaznego dla środowiska i dostępnego dla wszystkich systemu transportu w miastach Polski Wschodniej. Widzimy, jak wiele już udało się zrobić i jak duży jest potencjał do dalszych zmian. Dlatego wsparcie będziemy kontynuować również w najbliższych latach w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Co ważne, o środki na inwestycje mogą starać się teraz nie tylko stolice województw Polski Wschodniej. Pomoc przysługuje również miastom średnim borykającym się z problemami społeczno-gospodarczymi – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Zdaniem wiceminister inwestycje wpłyną na lepszą organizację przemieszczania się w mieście, na terenach podmiejskich, a także poza nimi. Lepsza organizacja będzie oznaczać możliwość łatwego łączenia ruchu pieszego i rowerowego z niskoemisyjnym transportem publicznym. Zarówno miejskim, jak i podmiejskim oraz dalekobieżnym. Przemieszczanie się między centrum miasta a jego otoczeniem będzie łatwiejsze. Przyczyni się to nie tylko do poprawy jakości powietrza, ale też zapewni łatwy dostęp do transportu publicznego i alternatywnych środków transportu. Do tych zalicza się np. rowery, hulajnogi bądź car-sharing.
Jakie projekty zostaną objęte wsparciem?
Jak poinformowała PAP, wsparciem mają zostać objęte projekty rozwiązujące kwestie przemieszczania się w danej części aglomeracji. Polegające m.in. na zakupie bezemisyjnego taboru albo budowie, przebudowie i modernizacji infrastruktury na potrzeby transportu zbiorowego i innych aktywnych form mobilności. Równie ważne są integracja różnych form transportu w postaci centrów przesiadkowych oraz digitalizacja systemu mobilności. System można rozwijać m.in. poprzez wprowadzenie e-biletów bądź informację i planowanie podróży powiązane z wdrażaniem integracji taryfowej.
Nabór ma charakter niekonkurencyjny. Jest skierowany do miast wojewódzkich oraz miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Chodzi o miejscowości makroregionu Polski Wschodniej (Lublin, Białystok, Rzeszów, Kielce, Olsztyn, Elbląg, Radom). Beneficjentami mogą być wymienione miasta działające na podstawie porozumienia lub innej formy współpracy (np. związki, stowarzyszenia) z innymi jednostkami samorządu terytorialnego. Jednostki samorządu muszą działać w ich miejskim obszarze funkcjonalnym.
„To pierwszy z trzech naborów zaplanowanych w obszarze Zrównoważonej Mobilności Miejskiej w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Mniejsze miasta zaprosimy po wsparcie już po wakacjach, we wrześniu br.” – podkreśliło MFiPR.
Jak starać się o dofinansowanie zrównoważonej mobilności miejskiej?
Budżet konkursu wynosi 1,35 mld zł. Maksymalny poziom dofinansowania projektu to 85% kosztów kwalifikowanych. Minimalny wkład własny beneficjenta określono na 15%.
Wnioski można składać najpóźniej do 18 grudnia 2025 r. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej oraz na stronie PARP – przekazała PAP.
Na podstawie: pap-mediaroom.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)