zmniejszyć rachunki za prąd

Jak zmniejszyć rachunki za prąd w firmie?

Firma Eaton radzi jak zmniejszyć rachunki za prąd w firmie. Do 12 grudnia średnie przedsiębiorstwa mogą składać wnioski o dofinansowanie na poprawę swojej efektywności energetycznej. W ramach programu FEnIKS 2021-2027, do rozdysponowania pozostaje 101 mln zł – podał Eaton.

Działania poprawiające efektywność energetyczną przedsiębiorstwa

Działania poprawiające efektywność energetyczną przedsiębiorstwa to np. wprowadzanie odnawialnych źródeł energii. Zwrócono też uwagę na wymianę oświetlenia na energooszczędne czy systemy do zarządzania energią.

W ramach programu FenIKS, dofinansowanie w formie pożyczek można otrzymać m.in. na modernizację energetyczną budynków zakładowych, zwiększenie efektywności energetycznej procesów wytwórczych lub oświetlenia czy wdrażanie OZE.

Tak można zmniejszyć rachunki za prąd

Urządzenia podłączone do sieci wpływają na zużycie energii w firmie oraz wysokość rachunku – podał Eaton. Dotyczy to także sprzętu pozostawionego w trybie czuwania. W małych firmach miesięczny koszt energii może być niewielki. W większych przedsiębiorstwach, zużycie energii i koszty rosną. Kluczowe jest inteligentne zarządzanie, aby pobór energii następował tylko wtedy, gdy to konieczne – uważa Eaton.

W rzadziej używanych przestrzeniach, np. korytarzach czy łazienkach, warto zainstalować czujniki ruchu uruchamiających oświetlenie. Warto również wymienić standardowe żarówki na energooszczędne oświetlenie LED. Można też rozważyć wdrożenie oprogramowania bazującego na sztucznej inteligencji. Dzięki temu możliwe będzie dostosowanie pracy urządzeń i zużycia mocy do pory dnia, cen taryfowych czy harmonogramu pracy w biurze.

Optymalizacja zużycia energii staje się nieodzownym elementem taktyki firm, które szukają oszczędności. Wdrażanie inteligentnych systemów do monitorowania pracy urządzeń i zarządzania nią to z pewnością przydatna praktyka. Ale warto też pamiętać, że z pozoru błahe czynności mogą w rezultacie przynieść sporą ulgę firmowym budżetom. Jedną z nich jest odłączanie nieużywanego sprzętu od zasilania. Wychodząc z biura często zostawiamy urządzenia podłączone do prądu, będąc w trybie czuwania „po cichu” zwiększają rachunek za pobór energii. Dotyczy to nie tylko komputerów, ale także projektorów, monitorów, drukarek i innego sprzętu – uważa Jacek Zarzycki z Eaton.

Inwestycja w OZE pozwoli zmniejszyć zużycie prądu

Inwestycje w odnawialne źródła energii (np. panele fotowoltaiczne) są kolejnym krokiem w stronę oszczędności. Ze względu na zmieniającą się w ciągu doby ilość produkowanej energii, OZE powinno być łączone z systemami magazynowania energii. Pozwalają one na gromadzenie nadwyżek produkowanych przez instalacje OZE. Można je wykorzystać w momencie największego zapotrzebowania. Jeśli przedsiębiorstwo posiada samochody elektryczne, magazyny energii mogą służyć jako źródło wspierające infrastrukturę ładowania pojazdów.

Oszczędzanie energii w biurze to nie tylko wdrażanie odpowiednich rozwiązań technicznych – równie ważne jest budowanie świadomości pracowników w zakresie efektywności energetycznej. Wszelkie działania mające na celu zminimalizowanie zużycia energii tracą na wartości, jeśli pracownicy nie są świadomi ich znaczenia. Odpowiednie szkolenia i kampanie informacyjne dotyczące efektywnego zarządzania energią w przedsiębiorstwie mogą przyczynić się do długoterminowych oszczędności – dodał jacek Zarzycki.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu