Zakup sześciu autobusów miejskich

Zakup sześciu autobusów miejskich dla Sandomierza

Zakup sześciu autobusów miejskich, przyjaznych środowisku, które już wkrótce będą obsługiwały pasażerów w Sandomierzu był przedmiotem podpisanej w ubiegłym tygodniu umowy o dofinansowanie. Zmieni się także miejska sieć transportowa: powstaną nowe zatoki i wiaty, wymieniona zostanie nawierzchnia peronów – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego (UMWŚ).

Zakup sześciu autobusów miejskich przedmiotem umowy o dofinansowanie z RPO

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa i Marek Jońca, członek Zarządu Województwa podpisali z Marcinem Marcem, burmistrzem Sandomierza umowę na dofinansowanie projektu pn. „Transport miejski przyjazny środowisku – zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego”. Na ten cel trafi 6,4 mln zł unijnego wsparcia.

Nowoczesna komunikacja publiczna, na którą w ostatnim czasie stawia wiele polskich miast, to przede wszystkim niskoemisyjny tabor. Dzisiejsza umowa jest jednym z działań związanych z tzw. zieloną energią, do których Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przywiązuje szczególną wagę. Dzięki przekazanym środkom, w Sandomierzu uda się przebudować infrastrukturę drogową, dostosowując ją do potrzeb pasażerów, a nowe, ekologiczne autobusy będą pomagać chronić środowisko naturalne. Królewski Sandomierz dołączy do miast, które są przyjemniejsze, bezpieczniejsze dla mieszkańców, bardziej mobilne – powiedział marszałek Bętkowski.

Jak zaznacza UMWŚ, projekt, którego całkowita wartość to ponad 8,8 mln zł realizowany jest w ramach Działania 3.4 „Strategia niskoemisyjna, wsparcie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020 (RPO).

Zakup sześciu autobusów miejskich dla perełki turystycznej

To bardzo ważny dzień dla miasta Sandomierza, ale też dla całego regionu. Do miasta, które jest perełką turystyczną, każdego roku docierają tysiące turystów, bardzo często korzystając z komunikacji kolejowej. Zwłaszcza teraz, w wakacje, ten ruch z pewnością się nasili. A dworzec PKP oddalony jest od centrum Sandomierza o 6 kilometrów – dlatego tak kluczowa jest to inwestycja w kontekście zabezpieczenia potrzeb komunikacyjnych zarówno turystów jak i mieszkańców. Cieszę się, że udało się Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego przekonać włodarzy Królewskiego Miasta, jak bardzo potrzebna całemu regionowi jest ta inwestycja i mimo obaw związanych z pandemią koronawirusa nie wycofano się z tego projektu – przekonuje i podkreśla Marek Jońca.

Do końca 2020 r. planowany jest zakup nowego niskoemisyjnego taboru miejskiego wraz z budową i przebudową infrastruktury, a także reorganizacja sieci transportu miejskiego. Inwestycja przewiduje m.in.: zakup sześciu autobusów miejskich wraz z wyposażeniem dodatkowym (monitoring, klimatyzacja czy automatyczny systemu detekcji  i gaszenia pożaru w komorze silnika), a także budowę i remont obecnych zatok, wykonanie nowej nawierzchni peronów i wymianę wiat.

Na podstawie informacji nadesłanej przez UMWŚ

fot. UM Sandomierz

reklama

 

partner merytoryczny

reklama