W ramach tegorocznego naboru pomysłów mieszkańców do zielonego budżetu Katowic wpłynęło 201 propozycji zadań do realizacji. Dwa wnioski zostały negatywnie ocenione formalnie. Kolejny etap to analiza merytoryczna – poinformował Urząd Miasta Katowice (UM).
Rekordowa liczba wniosków do zielonego budżetu Katowic
Jak informuje UM, czwarta edycja zielonego budżetu pokazała, że katowiczanie mają wiele pomysłów na zagospodarowanie i zazielenienie otoczenia. Mieszkańcy zgłosili 201 wniosków, w tym 29 ogólnomiejskich. Rekordzista złożył aż 11 wniosków dotyczących obu kategorii – lokalnych i ogólnomiejskich. Marcin Krupa, prezydent Katowic, wyraził wdzięczność wnioskodawcom za zaangażowanie i wysiłek.
Podobnie jak w ubiegłym roku propozycje zadań do zielonego budżetu Katowic można było zgłaszać tylko drogą elektroniczną. Wartość zgłoszonych propozycji szacowana przez wnioskodawców wynosi ponad 6,3 mln zł. W trakcie weryfikacji formalnej dwóch wnioskodawców wycofało swoje pomysły. Dwa kolejne wnioski zostały odrzucone z powodów formalnych – dodał magistrat.
Jak wyjaśnił ratusz, w przypadku negatywnej oceny wniosków jednym z powodów było zgłaszanie zadań zlokalizowanych poza dzielnicą zamieszkania wnioskodawcy. To niezgodne z zasadami zielonego budżetu. Teraz 197 propozycji mieszkańców przechodzi do kolejnego etapu, który polega na analizie merytorycznej. Najwięcej procedowanych wniosków dotyczy takich części miasta, jak Ligoty-Panewnik, Wełnowca-Józefowca i Załęża.
Proces konsultacji zadań proponowanych do zielonego budżetu Katowic
Zielony budżet Katowic to pula środków (3 mln zł) przeznaczona na inicjatywy mieszkańców z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Proces konsultacji daje mieszkańcom możliwość dzielenia się swoimi pomysłami do zielonego budżetu Katowic. Jest to realizowane poprzez proste wnioski, które następnie podlegają weryfikacji i analizie przez UM. W trzech poprzednich edycjach zielonego budżetu miasta Katowice wybrano do realizacji 239 zadań o łącznej wartości przekraczającej 7,5 mln zł.
Zgodnie z zasadami zielonego budżetu preferowane są zadania możliwe do realizacji, takie jak tworzenie łąk kwietnych, zazielenianie przestrzeni publicznej czy rewitalizacja zieleni skwerów i parków. Tak samo akceptowane są zadania dotyczące opieki nad starymi drzewami, prowadzenia nasadzeń drzew i krzewów bądź tworzenia publicznych poidełek. Nie mniej ciekawe są programy dotyczące zwierząt, warsztaty edukacyjne z zakresu ochrony przyrody i ekologii. Mogą to być np. ogrody deszczowe oraz retencja na terenach skwerów i parków – dodał UM.
Jak poinformował magistrat, etap weryfikacji merytorycznej zakończy się do 1 września. Na tym etapie będą analizowane koszty oraz możliwość realizacji zgłoszonych pomysłów. Zespół oceniający ma czas do 27 września na ukończenie prac. Wyniki oraz wybór zadań przeznaczonych do realizacji zostaną ogłoszone najpóźniej do 29 września.
„Zazielenianie” Katowic trwa
Magistrat przekazał, że pod koniec maja Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach (ZZM) ogłosił przetargi na część zadań z poprzedniego zielonego budżetu. Prace obejmują m.in. utworzenie ścieżki edukacyjnej na skwerze Fojkisa i ogrodu terapeutycznego przy szpitalu w Ochojcu. Dotyczą też montażu budek lęgowych na osiedlu Tysiąclecia oraz nasadzenia nowej roślinności w wyżej wymienionych lokalizacjach. Dodatkowo planowane jest zazielenienie ulicy Stawowej poprzez zasadzenie siedmiu kasztanowców.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. ZZM w Katowicach