Samorząd Województwa Małopolskiego ogłosił nabór w programie „Wsparcie osób najuboższych na wymianę pieców pozaklasowych”. Informację przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (UMWM). Celem programu jest wsparcie gmin w walce z ubóstwem energetycznym oraz poprawa jakości powietrza w regionie.
Dofinansowanie wymiany pieców pozaklasowych wśród najuboższych
Rozpoczynamy nabór do programu wsparcia najuboższych na wymianę pieców – wskazał UMWM. Małopolska przeznaczy 5 mln zł na dofinansowanie dla gmin, chcących wesprzeć mieszkańców w wymianie przestarzałych pieców na nowe źródła ciepła. Program wpisuje się w realizację uchwały antysmogowej. Nakłada ona obowiązek likwidacji starych pieców i ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Nieefektywne źródła ciepła stanowią główny problem zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce. Dofinansowanie pozwoli gminom pomóc osobom w trudnej sytuacji materialnej, które często nie mają środków na wymianę pieców.
– Nie możemy zostawić mieszkańców z problemem nie wymienionego pieca i wysokich kosztów ogrzewania. Dzięki temu programowi najubożsi mieszkańcy Małopolski otrzymają realną pomoc, a my wszyscy zyskamy czystsze powietrze. To krok w stronę zdrowszej i bardziej ekologicznej przyszłości naszego regionu – powiedział Ryszard Pagacz, wicemarszałek województwa małopolskiego.
Do kogo skierowano nabór?
O wsparcie mogą ubiegać się gminy realizujące lub planujące uruchomić programy dotacji dla mieszkańców na wymianę źródeł ciepła.
Pozyskane pieniądze można przeznaczyć na:
- Podłączenie do sieci ciepłowniczej,
- Zakup kotłów na biomasę (tylko spełniających podwyższone normy emisyjne),
- Ogrzewanie elektryczne,
- Modernizację systemów grzewczych i wentylacyjnych.
Wnioski należy przesłać elektronicznie za pośrednictwem systemu e-Doręczeń. Termin na ich składanie upływa 31 marca 2025 roku.
Na podstawie www.malopolska.pl
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)













