infrastruktury wodociągowej

180 milionów na modernizację infrastruktury wodociągowej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował o zawarciu trzech umów w ramach działania 2.5 Woda do spożycia z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Beneficjenci – Wrocław, Dębica i Świebodzin – otrzymają łącznie 180 mln zł dofinansowania. Środki trafią na modernizację infrastruktury wodociągowej. Inwestycje sprawią, że blisko 718 tys. mieszkańców odczuje poprawę jakości dostarczanej wody.

Prawie 150 mln zł otrzymało MPWiK we Wrocławiu. Projekt zakłada modernizację infrastruktury wodociągowej, w tym przebudowę ujęcia i stacji uzdatniania wody oraz wdrożenie nowoczesnych systemów zarządzania siecią. Dzięki projektowi poprawi się jakość dostaw wody dla ponad 673 tysięcy mieszkańców. Straty wody w systemie zostaną całkowicie wyeliminowane – przekazał NFOŚiGW.

Świebodziński Zakład Wodociągów Kanalizacji i Usług Komunalnych otrzyma prawie 16 mln zł. Środki trafią na modernizację systemu zaopatrzenia w wodę. Projekt obejmie przebudowę stacji uzdatniania, rozbudowę i modernizację sieci wodociągowej, a także wsparcie dla systemu monitorowania wycieków i infrastruktury do magazynowania wody pitnej. Inwestycja zakłada ograniczenie strat wody do 1000 m³ rocznie, a do ulepszonego systemu zostanie podłączonych 140 mieszkańców.

Z kolei 15 mln zł trafi do Wodociągów Dębickich. Spółka przeznaczy pieniądze na modernizację niemal 9-kilometrowej sieci wodociągowej, doposażenie stacji uzdatniania wody, rozbudowę infrastruktury do magazynowania wody oraz wdrożenie systemu monitorowania wycieków. Efektem będzie ograniczenie strat wody – z ponad 10 900 m³ rocznie do niespełna 6 400 m³. Poprawi się również jakość dostaw dla ponad 43 tysięcy mieszkańców.

Środki z Funduszy Europejskich w ramach działania Woda do spożycia umożliwią wsparcie 33 inwestycji związanych m.in. z ograniczaniem strat wody, jej odzyskiem, ponownym użyciem, zarządzaniem oraz zapewnieniem właściwego bezpieczeństwa dostarczania wody – podsumował NFOŚiGW.

Na podstawie www.gov.pl

fot sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

Artykuły i aktualności