Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował o zawarciu trzech umów w ramach działania 2.5 Woda do spożycia z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Beneficjenci – Wrocław, Dębica i Świebodzin – otrzymają łącznie 180 mln zł dofinansowania. Środki trafią na modernizację infrastruktury wodociągowej. Inwestycje sprawią, że blisko 718 tys. mieszkańców odczuje poprawę jakości dostarczanej wody.
– Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich mieszkańcy Wrocławia, Świebodzina i Dębicy zyskają dostęp do nowoczesnej, bezpiecznej i efektywnej infrastruktury wodociągowej. Te inwestycje to nie tylko realna poprawa jakości życia, ale również znaczący krok w kierunku ochrony zasobów wodnych i przeciwdziałania ich marnotrawieniu. Troska o środowisko i komfort mieszkańców idą w parze – powiedział Robert Gajda, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.
Modernizacja infrastruktury wodociągowej we Wrocławiu, Świebodzinie oraz Dębicy
Prawie 150 mln zł otrzymało MPWiK we Wrocławiu. Projekt zakłada modernizację infrastruktury wodociągowej, w tym przebudowę ujęcia i stacji uzdatniania wody oraz wdrożenie nowoczesnych systemów zarządzania siecią. Dzięki projektowi poprawi się jakość dostaw wody dla ponad 673 tysięcy mieszkańców. Straty wody w systemie zostaną całkowicie wyeliminowane – przekazał NFOŚiGW.
Świebodziński Zakład Wodociągów Kanalizacji i Usług Komunalnych otrzyma prawie 16 mln zł. Środki trafią na modernizację systemu zaopatrzenia w wodę. Projekt obejmie przebudowę stacji uzdatniania, rozbudowę i modernizację sieci wodociągowej, a także wsparcie dla systemu monitorowania wycieków i infrastruktury do magazynowania wody pitnej. Inwestycja zakłada ograniczenie strat wody do 1000 m³ rocznie, a do ulepszonego systemu zostanie podłączonych 140 mieszkańców.
Z kolei 15 mln zł trafi do Wodociągów Dębickich. Spółka przeznaczy pieniądze na modernizację niemal 9-kilometrowej sieci wodociągowej, doposażenie stacji uzdatniania wody, rozbudowę infrastruktury do magazynowania wody oraz wdrożenie systemu monitorowania wycieków. Efektem będzie ograniczenie strat wody – z ponad 10 900 m³ rocznie do niespełna 6 400 m³. Poprawi się również jakość dostaw dla ponad 43 tysięcy mieszkańców.
Środki z Funduszy Europejskich w ramach działania Woda do spożycia umożliwią wsparcie 33 inwestycji związanych m.in. z ograniczaniem strat wody, jej odzyskiem, ponownym użyciem, zarządzaniem oraz zapewnieniem właściwego bezpieczeństwa dostarczania wody – podsumował NFOŚiGW.
Na podstawie www.gov.pl
fot sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)













