infrastruktury wodno-kanalizacyjnej

Wsparcie na budowę lub modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej (PAP), poinformowało o wsparciu dla gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Będą one mogły otrzymać dofinansowanie na budowę lub modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Wsparcie będzie udzielane w ramach inwestycji B3.1.1 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Nabory wniosków, które przeprowadzą samorządy województw, rozpoczną się w grudniu 2024 r.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawarł 16 umów z samorządami województw, powierzając im rolę jednostek wspierających plan rozwojowy. Zgodnie z zawartymi umowami samorządy województw będą realizowały nabory wniosków dla gmin wiejskich i miejsko-wiejskich na budowę lub modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

Budowa lub modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Kto może składać wnioski i na co można otrzymać dofinansowanie?

Wsparcie może być udzielone gminie, spółce, w której udziały mają wyłącznie jednostki samorządu terytorialnego bądź związkowi międzygminnemu.

Wsparcie będzie udzielane na różnego rodzaju przedsięwzięcia obejmujące działania w zakresie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.

Po pierwsze wsparcie będzie przyznawane na budowę, rozbudowę lub modernizację systemów zaopatrzenia w wodę bądź odprowadzania ścieków na terenach wiejskich znajdujących się poza aglomeracjami.

Po drugie, dofinansowanie można przeznaczyć na infrastrukturę wykorzystującą rozwiązania cyfrowe. Chodzi np. o montaż lub wymianę wodomierzy na urządzenia pozwalające na zdalne odczyty, tworzenie systemów teleinformatycznych do zarządzania gospodarką wodno-kanalizacyjną. Opisane zadania mają być działaniami uzupełniającymi w stosunku do opisanych jako pierwsze.

Wsparcie będzie udzielane również na przedsięwzięcia związane z promocją racjonalnej gospodarki wodno-ściekowej (uzupełniająco w stosunku do przedsięwzięć opisanych jako pierwsze).

Wsparcie można otrzymać na realizację przedsięwzięcia na obszarze należącym do  gminy wiejskiej lub gminy miejsko-wiejskiej. Zastosowanie znajdzie jednak z wyłączenie, którym objęte będą miasta liczące powyżej 5 tysięcy mieszkańców.

Na podstawie pap-mediaroom.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu