wodami opadowymi

Szlak przyrodniczy i gospodarka wodami opadowymi ze wsparciem

Gorzów Wielkopolski otrzymał dofinansowanie na dwa projekty przyrodnicze. Informację przekazało Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim (MCK). Łącznie to ponad 5,7 mln dofinansowania, pochodzącego z Funduszy Europejskich. W planach utworzenie szlaku przyrodniczo-edukacyjnego oraz wsparcie gospodarki wodami opadowymi.

Powstanie ścieżka przyrodniczo-edukacyjna

W ramach projektu „Ochrona bioróżnorodności w parku leśnym w północnej części Miasta Gorzowa Wielkopolskiego” powstanie szlak przyrodniczo-edukacyjny na terenach dawnego poligonu wojskowego. Jego długość wyniesie ok. 4 kilometrów. Szlak w przyszłości połączy się z Trasą Siedmiu Wzgórz – przekazało MCK.

W planach jest m.in. montaż budek dla ptaków i nietoperzy, nasadzenia rodzimych drzew i krzewów, tablice edukacyjne, drewniane modele grzybów i zwierząt oraz elementy małej architektury. Inwestycja stworzy atrakcyjną przestrzeń do rekreacji oraz edukacji przyrodniczej mieszkańców. Wartość całkowita projektu wynosi ponad 3,7 mln zł, zaś przyznane dofinansowanie – ponad 3,2 mln zł.

Pieniądze na gospodarkę wodami opadowymi

Drugi z projektów o nazwie „Wspieranie błękitno-zielonej infrastruktury w Gorzowie Wielkopolskim” zakłada budowę dwóch systemów zagospodarowania wód opadowych i roztopowych. Powstaną one na terenie dwóch zlewni projektowych, tj. na terenie Szkoły Podstawowej nr 21 oraz Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Celem realizacji projektu jest ograniczenie ryzyka lokalnych podtopień, zwiększenie retencji oraz racjonalne gospodarowanie wodami opadowymi. Ma to wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa użytkowników obiektów użyteczności publicznej, a także poprawę jakości środowiska miejskiego. Łączny koszt projektu wynosi ponad 2,9 mln zł, z kolei przyznane dofinansowanie – ponad 2,4 mln zł.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. Bartłomiej Nowosielski

 

Artykuły i aktualności