Parlament Europejski (PE) poinformował, że osiągnięte zostało tymczasowe porozumienie w sprawie unijnych funduszy regionalnych i spójności na lata 2021-2027. Zgodnie z nim co najmniej 30% funduszy regionalnych ma być zarezerwowanych na walkę ze zmianami klimatycznymi. Wsparcie ma być dostosowane do potrzeb regionów peryferyjnych, wysp i obszarów wyludnionych. Większy nacisk ma zostać położony na zrównoważony rozwój w miastach.
Tymczasowe porozumienie w sprawie unijnych funduszy regionalnych i spójności
W miniony wtorek osiągnięto tymczasowe porozumienie w sprawie funduszy regionalnych i spójności, których zadaniem jest poprawa gospodarczej, społecznej i terytorialnej spójności Unii Europejskiej (UE).
Tymczasowe porozumienie osiągnięte przez negocjatorów PE i Rady Unii Europejskiej zakłada przeznaczenie znacznej kwoty z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) — będącego największym unijnym funduszem publicznym — na inteligentny rozwój i zieloną gospodarkę.
Jak zaznacza PE, państwa członkowskie będą mogły zadecydować, czy chcą wywiązywać się z minimalnych założeń dotyczących środków na poziomie krajowym czy regionalnym. Będą obowiązywały wartości progowe określone w tabeli.
Tab. Wartości progowe unijnych funduszy
Porozumienie w sprawie unijnych funduszy – na co środki?
Fundusz Spójności (FS) w dalszym ciągu będzie wspierał w największej mierze infrastrukturę ochrony środowiska i transportu. Natomiast, jak zaznacza PE, unijne fundusze regionalne nie będą mogły być przeznaczone m.in.: na likwidację lub budowę elektrowni jądrowych, działalność związaną z wyrobami tytoniowymi, infrastrukturę portów lotniczych (z wyjątkiem regionów peryferyjnych) i na inwestycje w paliwa kopalne.
Wyjątek będą stanowić projekty, w których stare systemy ogrzewania węglem zostaną zastąpione ogrzewaniem na gaz ziemny, projekty modernizacji infrastruktury gazowej, tak aby możliwe było korzystanie z gazów odnawialnych i niskoemisyjnych, a także zamówienia publiczne na proekologicznie pojazdy. Na takie inwestycje może zostać przeznaczonych maksymalnie od 0,2 do 1,55% (w tych wartościach progowych nie są uwzględnione inwestycje w proekologicznie pojazdy) środków z funduszu regionalnego i spójności dla danego państwa, zgodnie z kryteriami dochodu narodowego brutto oraz stopnia uzależnienia od paliw kopalnych. Ponadto projekty inwestycji w gaz ziemny muszą zostać zatwierdzone najpóźniej do 31 grudnia 2025 r., żeby zakwalifikować się do finansowania – tłumaczy PE.
Korzystne porozumienie w sprawie unijnych funduszy w wyjątkowych warunkach
– Po roku pracy w wyjątkowych warunkach doszliśmy do bardzo korzystnego porozumienia z Radą w sprawie EFRR/FS. Pozwoli ono na wsparcie – we wszystkich regionach europejskich – zatrudnienia, opieki społecznej, rozwoju ekonomicznego, a przede wszystkim zrównoważonego rozwoju w latach 2021-2027, objętych rozporządzeniem. Poczynając od turystyki, a na mieszkalnictwie socjalnym kończąc, to ambitny plan, który daje wielkie możliwości państwom członkowskim i pozwoli im zmierzyć się z istotnymi wyzwaniami o wymiarze międzynarodowym: pandemią, kryzysem migracyjnym, zmianami klimatycznymi. Nigdy wcześniej polityka spójności UE nie miała porównywalnych narzędzi do walki z nierównościami i upewnienia się, że nikt nie pozostanie w tyle – skomentował Andrea Cozzolino poseł sprawozdawca.
Tymczasowe porozumienie w sprawie unijnych funduszy i pozostałe kluczowe środki
Tymczasowe porozumienie w sprawie unijnych funduszy zakłada przyznanie większego wsparcia dla miast: co najmniej 8% środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na poziomie krajowym zarezerwowanych na rozwój i powołanie Europejskiej inicjatywy miejskiej. Zgodnie z porozumieniem, wsparcie ma zostać dostosowane do potrzeb regionów peryferyjnych, wysp i obszarów wyludnionych. Porozumienie zakłada również przestrzeganie celów ochrony środowiska, klimatu i bioróżnorodności, a także założeń gospodarki o obiegu zamkniętym.
Ponadto ma zostać położony większy nacisk na badania i innowacyjność, w tym na stworzenie „Międzyregionalnego Instrumentu Inwestycji w Innowacje”.
Jak zaznacza PE, w następnej kolejności PE i Rada UE muszą zatwierdzić treść porozumienia.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)