polskiej energetyki

Ministerstwo Klimatu i Środowiska z projektami transformacji polskiej energetyki

Minister klimatu i środowiska podpisała trzy umowy z PGE Dystrybucja oraz ENERGA Operator. Dotyczą one finansowania projektów transformacji polskiej energetyki. Przebudowa infrastruktury jest kluczowa dla transformacji gospodarki i obniżenia cen energii w przyszłości – podkreśliło Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Co zaplanowano w ramach finansowania trzech projektów?

Ponad 15 mld zł bezzwrotnych dotacji na wsparcie operatorów elektroenergetycznych zaplanowano w programach FEnIKS, FEPW, Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) czy Fundusz Modernizacyjny. Ponad 70 mld zł w formie pożyczek preferencyjnych czeka natomiast na operatorów w zaprojektowanych przez MKiŚ instrumentach finansowych, jak chociażby Fundusz Wsparcia Energetyki. Jak przekazało MKiŚ, pieniądze te mają pochodzić z KPO. Finansowanie rozwoju inteligentnych sieci energetycznych ma wpłynąć na unowocześnienie polskiej energetyki. Sieci te pozwolą na bardziej elastyczne funkcjonowanie systemu elektroenergetycznego. Jak zaznaczyło MKiŚ, jest to istotne w kontekście absorbcji energii z elektrowni słonecznych czy wiatrowych. Zrealizowane dzięki środkom finansowym projekty mają zwiększyć możliwości przyłączenia odnawialnych źródeł energii (OZE) i niezawodność dostaw energii elektrycznej. Umowy realizowane będą z I naboru w ramach działania 2.1 Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.

Wartość wszystkich projektów wyniesie niespełna 221 mln zł, zaś całkowita kwota dofinansowania wynosi ponad 145 mln zł.

Przystępujemy do niezwykle ważnego i wyczekiwanego procesu modernizacji i zwiększania elastyczności sieci elektroenergetycznych. Ale także stosowania inteligentnych rozwiązań, które sprawią, że koszt bilansowania energii w sieci będzie się obniżał. Statystki o problemach z podłączeniami nowych instalacji do sieci płyną do nas z całego kraju. Żeby ten problem rozwiązać musimy zrealizować cały szereg inwestycji. Dzisiejsze umowy to dopiero początek wielkiej planowanej modernizacji sieci elektroenergetycznych – powiedziała minister Paulina Hennig-Kloska.

Potrzebne olbrzymie nakłady na transformację polskiej energetyki

Jednocześnie MKŚ zaznaczyło, że transformacja polskiej energetyki wymaga olbrzymich nakładów finansowych. Kluczowa jest rozbudowa infrastruktury energetycznej, w tym sieci przesyłowych, dystrybucyjnych i magazynów energii. Modernizacja systemu elektroenergetycznego jest warunkiem dla przyłączeń odnawialnych źródeł energii, zarówno tych małych instalacji, jak i dużych elektrowni. To natomiast zwiększa niezawodność dostaw energii elektrycznej i bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Na podstawie www.gov.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny