Tarnowska kogeneracja

Tarnowska kogeneracja z dofinansowaniem

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował o podpisaniu wczoraj, 30 października br., umowy o dofinansowanie pierwszego projektu kogeneracyjnego.

Na mocy wspomnianej umowy, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie otrzyma 55 mln zł na przedsięwzięcie pn. „Budowa efektywnego systemu energetycznego miasta Tarnowa z wykorzystaniem energii odnawialnej i skojarzonego wytwarzania”.

Celem realizacji projektu jest wypełnienie przez system ciepłowniczy miasta Tarnowa (w którym obecnie zasadnicza część produkcji ciepła jest prowadzona w kotłach węglowych), wymogów efektywnego systemu ciepłowniczego wynikających z dyrektywy 2012/27/UE. Nie spełnianie tego warunku ogranicza dostęp do środków Unii Europejskiej na modernizację sieci ciepłowniczych i likwidację lokalnych źródeł niskiej emisji – zaznacza NFOŚiGW.

Tarnowskie przedsięwzięcie polegać będzie na budowie źródła w technologii wysokosprawnej kogeneracji o mocy 38,5 MW oraz instalacji 180 kolektorów słonecznych o mocy 340 kW. W wyniku realizacji inwestycji do produkcji ciepła w co najmniej 50% wykorzystywane będzie połączenie energii ze źródeł odnawialnych oraz kogeneracji. Dzięki temu system ciepłowniczy Tarnowa spełni jeden z wymogów wskazanych w dyrektywie unijnej – 2012/27/UE. Ponadto – z uwagi na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych – nastąpi efekt w postaci znaczącego zmniejszenia jednostkowej emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Ilość wytworzonej energii elektrycznej wyniesie 40 tys. MWh, natomiast energii cieplnej 380 298 GJ. Zastosowana technologia spełnia warunek wysokosprawności dzięki czemu oszczędność energii pierwotnej wyniesie 24,2 %.

Tarnowska kogeneracja – efekt ekologiczny

Realizacja tarnowskiej inicjatywy ma przynieść wymierne korzyści ekologiczne, w tym przede wszystkim ograniczenie lub uniknięcie emisji dwutlenku węgla w ilości 19 tys. Mg/rok. Wynikiem realizacji przedsięwzięcia ma również zaowocować zmniejszeniem emisji tlenków siarki (SOx) o 205 Mg/rok, tlenków azotu (NOx) o 41 Mg/rok i pyłu o 57 Mg/rok. Ilość wytworzonej energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji to 36 tys. MWh/rok, a energii cieplnej – 340 tys. GJ/rok. Natomiast ilość wytworzonej energii cieplnej w kolektorach słonecznych ma wnieść 1,1 GJ/rok, a zmniejszenie zużycia energii pierwotnej – 160 000 GJ rocznie.

Źródłem dofinansowania w formie pożyczki dla tarnowskiego przedsięwzięcia będzie program priorytetowy NFOŚiGW pn. „Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki Część 3) Efektywne systemy ciepłownicze i chłodnicze”. Całkowity koszt przedsięwzięcia to prawie 65 mln zł.

Nabór wniosków do grudnia 2018 r.

Narodowy Fundusz przypomina, że nabór w ramach programu priorytetowego pt. „Efektywne systemy ciepłownicze i chłodnicze” potrwa do 20 grudnia 2018 r.

Warunkiem uzyskania wsparcia na modernizację sieci ciepłowniczej jest wykazanie, że system ciepłowniczy spełnia warunki efektywnego systemu ciepłowniczego w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE. Do produkcji ciepła lub chłodu należy wykorzystywać w co najmniej: 50% energię ze źródeł odnawialnych, 50% ciepło odpadowe, 75% ciepło pochodzące z kogeneracji lub w 50% połączenie takiej energii i ciepła.

Na chwilę obecną tylko niewielka liczba systemów może wykazać się spełnieniem tego kryterium i dotyczy to głównie obszaru dużych miast wojewódzkich. Stąd najbardziej predystynowanym odbiorcą pomocy w ramach programu są przedsiębiorstwa ciepłownicze z małych i średnich miast. Celem udzielanego wsparcia jest poprawa efektywności systemów ciepłowniczych, których zarządcy mogliby uzyskać dostęp do finansowania zewnętrznego inwestycji sieciowych, a jednocześnie unowocześnić i dostosować, do zaostrzanych norm emisyjności, swoje jednostki wytwórcze. Narodowy Fundusz oferuje program, którego efektem będzie wzrost liczby systemów ciepłowniczych spełniających wysokie parametry jakościowe wytwarzanej energii oraz stymulacja procesów inwestycyjnych niezbędnych do utrzymania ich funkcjonalności w dobie dynamicznych zmian rynkowych, technologicznych i legislacyjnych. Budżet programu wynosi 500 mln zł. Beneficjentem wsparcia mogą zostać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, której głównym celem jest produkcja energii cieplnej na cele komunalno-bytowe w ramach systemu ciepłowniczego, który na dzień składania wniosku nie spełnia warunków efektywności w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE.

Na podstawie informacji nadesłanej przez NFOŚiGW

fot. NFOŚiGW

 

Artykuły i aktualności