Program „Złap Deszcz”

Program „Złap Deszcz” – kolejna edycja we Wrocławiu

600 tys. zł – to kwota, którą w tym roku Wrocław przeznaczył na program „Złap Deszcz”. O dotację mogą starać się osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Nabór wniosków ruszył 25 marca br. Oferta jest ważna do wyczerpania środków – wskazał Urząd miejski Wrocławia (UM). Magistrat zaznaczył przy tym, że ten prowadzony od 2019 r. program cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców miasta. Miejscy urzędnicy przypomnieli, że w 2023 r. minimalnie mniejsza pula pieniędzy, niż tegoroczna, została wyczerpana w zaledwie dwa tygodnie.

Program „Złap Deszcz”. Dlaczego warto?

Poprzez programy edukacyjne, w tym „Złap Deszcz”, zwracamy uwagę naszym mieszkańcom, że woda deszczowa to zasób, który warto zatrzymać i wykorzystać w ogrodzie czy na balkonie. Zaczynając od małych kroków, bardziej świadomie podejmujemy te większe decyzje, mające wpływ na to, że będziemy żyli w zdrowym, zielonym mieście – zaznaczyła Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM.

Do tej pory we wszystkich edycjach programu rozdzielono już blisko 2,5 mln zł, za które na terenie Wrocławia wykonano blisko 700 proekologicznych instalacji. Na tę liczbę składa się 456 naziemnych zbiorników przyrynnowych i 196 podziemnych zbiorników na wody opadowe wraz z instalacją. To także 20 studni chłonnych i muld, 22 ogrody deszczowe oraz jeden zielony dach.

Magistrat postanowił odpowiedzieć też na pytanie: Dlaczego warto zbierać deszczówkę? W zależności od sposobu, w jaki to się robi, można uzyskać co najmniej jeden, a bywa, że i kilka efektów jednocześnie. Po pierwsze – wskazał UM – to sposób na poprawę retencji wody w ogrodzie czy na terenie zieleni. Dzięki temu, zmniejsza się ilość odpływających wód i wzrasta zasilanie wód podziemnych. Po drugie: gromadząc wody opadowe czy roztopowe, mieszkańcy oszczędzają pieniądze. Taka woda świetnie nadaje się do podlewania ogrodu i roślin domowych. Innym argumentem może być niewątpliwa uroda, szczególnie tych bardziej kompleksowych inwestycji. Wypielęgnowany ogród deszczowy może być piękną ozdobą każdej nieruchomości – dodał UM.

Program „Złap Deszcz” – ile i na co można uzyskać dofinansowanie?

Dotacja przyznawana przez Wrocław może pokryć 80% wydatków na instalację. Dotacja taka może wynieść maksymalnie 5 tys. zł dla osób fizycznych oraz 10 tys. zł dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. W ramach przeznaczonych w miejskim budżecie pieniędzy na program, 500 tys. zł to pula dla osób fizycznych. Z kolei dla dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych zarezerwowano 100 tys. Dofinansowanie może obejmować zakup niezbędnych elementów, które wchodzą w skład systemu deszczowego oraz montaż, wykonanie robót (w tym ziemnych). Dofinansowaniem może być objęte także odtworzenie nawierzchni po zakończeniu robót.

Aby samodzielnie rozpoznać warunki terenowe na działce, wybrać metodę zbierania i zagospodarowania wód opadowych oraz policzyć, ile w ogóle tej wody można z dachów, ciągów pieszych i jezdnych czy balkonów zebrać, warto zapoznać się z narzędziami i materiałami informacyjnymi, proponowanymi przez UM. Są one dostępne na stronach internetowych: katalog-dobrych-praktyk-zlap-deszcz i ile-deszczu-mozesz-zlapac-kalkulator.

Park Krzycki – dowód na strategię miasta

Przy okazji UM, zaznaczył, że Wrocław jako miasto ma kompleksową strategię, uwzględniającą potrzebę retencji wód opadowych. Jako dowód na to magistrat wskazał na najnowszy przykład, jakim jest Park Krzycki, który oficjalnie został zainaugurowany 24 marca br.

Pierwotnie w tym miejscu miał zostać wybudowany betonowy kolektor deszczowy, zbierający wody opadowe z całego osiedla. Jednak na prośbę mieszkańców oraz Rady Osiedla jeszcze raz przeanalizowano argumenty. Zweryfikowano, czy zaprojektowana w poprzedniej kadencji budowa kolektora to optymalne rozwiązanie i zdecydowano się na całkowitą zmianę założeń. Ostatecznie park zachowuje naturalny charakter tego miejsca – podkreślił UM. Jego kluczowym elementem są urządzenia do retencji wody w ramach potoku Olszówki Krzyckiej. Malowniczo ukształtowane stawy Parku Krzyckiego mają zatrzymać część wody, a nie pozwalać jej szybko spływać do Ślęzy. To stworzy warunki do wzrostu zieleni oraz rozwoju siedlisk zwierząt – dodał magistrat.

Park Krzycki to doskonały przykład, jak poprzez konstruktywny dialog i wspólne działanie można było z jednej strony w modelowy sposób ukształtować zieloną przestrzeń, w której zagospodarowujemy wody opadowe. Z drugiej strony, świadomie wycofać się ze starych planów, nieprzystających do obecnej polityki klimatycznej miasta Wrocław – podkreśliła dyrektor Szymczak-Pomianowska.

Szczegółowe informacje na temat programu „Złap Deszcz” można znaleźć na stronie bip.um.wroc.pl.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Wrocławia

Partner Portalu

Partner Portalu