Program „Agroenergia” na Pomorzu – dotacje na odnawialne źródła energii dla pomorskich rolników

Ruszył program „Agroenergia” – poinformował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW), który wskazuje, że rolnicy mogą już składać wnioski o dofinansowanie na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii (OZE). 5,5 mln zł – tyle wynosi budżet programu w woj. pomorskim. Na Pomorzu program realizuje WFOŚiGW w Gdańsku.

Program „Agroenergia” – rolnicy coraz chętniej inwestują w OZE

Fundusz zaznacza, że pomorscy rolnicy coraz chętniej inwestują w OZE i dodaje, że w ostatnich latach zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii wzrosło o 20% i trwa prawdziwy boom inwestycyjny.

Zapotrzebowanie na ciepło i energię w gospodarstwach rolnych jest bardzo duże. A odnawialne źródła energii pozwalają zmniejszyć koszty zużycia energii. Nic dziwnego zatem, że rolnicy coraz chętniej w nie inwestują. Są szansą na poprawę finansów mieszkańców wsi, ale także stanu środowiska. Dzięki nim zmniejsza się emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Instalacje OZE wraz z magazynem energii zabezpieczają rolników przed przerwami w dostawie prądu, spadkami napięcia, gwarantują też odpowiednią jakość prądu – tłumaczy Teresa Jakubowska, zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku.

Program „Agroenergia” stwarza rolnikom możliwość otrzymania dofinansowanie na zakup i montaż fotowoltaiki, elektrowni wiatrowych, pomp ciepła oraz magazynów energii. Dodatkowe wsparcie przysługuje na utworzenie instalacji hybrydowej: fotowoltaiki lub elektrowni wiatrowej z pompą ciepła. Dotacja może wynieść do 20% kosztów kwalifikowanych zadania, a maksymalna kwota dofinansowania to 25 tys. zł – wylicza WFOŚiGW.

Program „Agroenergia” – środki z NFOŚiGW

Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Od kilku tygodni mamy wiele telefonów, e-maili, zapytań w sprawie programu „Agroenergia”. Na Portalu Beneficjenta dostępny jest formularz wniosku o dofinansowanie. Trzeba go pobrać, wypełnić i przesłać do nas. Wniosek należy złożyć zarówno elektronicznie poprzez Portal Beneficjenta, jak i przesłać do nas pocztą wersję papierową lub poprzez platformę ePUAP. Należy pamiętać, że przedsięwzięcie nie może zostać rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku do WFOŚiGW w Gdańsku. Ważne jest także to, że dofinansowania nie można otrzymać na zadanie polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji – wyjaśnia Kamila Kujawska, koordynator programu w WFOŚiGW.

Nabór wniosków potrwa do wyczerpania budżetu, a środki finansowe pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Program „Agroenergia”, gdzie szukać informacji?

7 października 2021 WFOŚiGW w Gdańsku organizuje spotkanie informacyjne dla osób zainteresowanych programem „Agroenergia”. Obowiązują zapisy. Specjalny formularz dostępny jest na stronie www.wfos.gdansk.pl.

Szczegóły programu zamieszczone zostały na stronie internetowej WFOŚiGW w Gdańsku.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. WFOŚiGW w Gdańsku

Partner Portalu

Partner Portalu