porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej

Porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poinformował o podpisaniu umowy o dofinansowanie kolejnego etapu porządkowania gospodarki wodno-ściekowej w Poznaniu i okolicach.

Na realizację przedsięwzięcia NFOŚiGW przekaże ze środków unijnych 241 mln zł.

Dotację Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże poznańskiej spółce Aquanet. Projekt wart jest blisko 473 mln zł i ma się zakończyć do 2023 r.

Unijne dofinansowanie na porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej

Umowę na dofinansowanie wielkopolskiego przedsięwzięcia podpisano 17 października br. podczas targów POL-ECO-SYSTEM w Poznaniu. Projekt o całkowitej wartości 472 782 284,10 zł, będzie dofinansowany kwotą 241 237 943,30 zł w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach.

Inwestycja pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach – etap VI” będzie realizowana w Poznaniu, Swarzędzu, Luboniu, Mosinie i Czerwonaku. Efektem przedsięwzięcia ma być będzie poprawa warunków życia i zdrowia mieszkańców poprzez rozbudowę systemu kanalizacji sanitarnej. Rozbudowa ta ma umożliwić przyłączenie ponad 10,2 tys. nowych użytkowników sieci kanalizacyjnej. Efektem ma być także zapewnienie dostaw wody pitnej o odpowiedniej jakości i poprawa funkcjonowania sieci wodociągowej.
W ramach inwestycji planuje się osiągnięcie niezawodnego i w pełni efektywnego funkcjonowania oczyszczalni ścieków, w tym aspekcie zasilania w energię oraz przeróbki osadów (ilość suchej masy komunalnych osadów ściekowych poddawanych procesom przetwarzania wyniesie 14,30 tys. Mg/rok). W tym celu konieczne będzie wybudowanie 126 km i przebudowanie 6,69 km sieci kanalizacyjnej, a także wybudowanie sieci wodociągowej o długości 2,70 km.

Unijne pieniądze – w ramach tego kompleksowego przedsięwzięcia – przeznaczone będą również na przebudowę dwóch oczyszczalni ścieków komunalnych (Centralnej i Lewobrzeżnej), modernizację stacji uzdatnia wody „Wiśniowa” oraz wdrożenie inteligentnych systemów zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi.

Przedsięwzięcie realizowane przez spółkę Aquanet stanowi kolejny, szósty już etap kompleksowego projektu pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach”, który realizowany był w ramach POIiŚ 2007-2013.

Jak zaznacza NFOŚiGW, dotychczas (w ramach etapów I-V) wypłacono dofinansowanie na sumę ok. 440 mln zł, które zostały przeznaczone m.in. na budowę 200 km nowej kanalizacji i modernizację kolejnych 50 km. Dzięki wsparciu unijnemu zmodernizowano już trzy oczyszczalnie ścieków (Centralną, w Borówcu i w Mosinie) i stację uzdatniania wody w Mosinie. Wybudowano także 4 km sieci wodociągowej i dodatkowe 16 km poddano modernizacji. Projekt przyczynił się do podłączenia 35 788 nowych użytkowników sieci kanalizacyjnej.

Na podstawie informacji nadesłanej przez NFOŚiGW

fot. sozosfera.pl

 

Artykuły i aktualności