Nowa przepompownia ścieków

Podpisano umowę na przebudowę węzłów cieplnych

W siedzibie Biura Stowarzyszenia Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego (ROF) została podpisana umowa na przebudowę węzłów cieplnych w ramach projektu „Wymiana źródeł ciepła na terenie ROF” – poinformował Urząd Miasta Rzeszowa (UM).

Przebudowę węzłów cieplnych zakłada dofinansowany projekt

Projekt polega na zaprojektowaniu, dostawie, montażu i uruchomieniu na terenie Rzeszowa i Łańcuta węzłów cieplnych w budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych, wewnętrznych instalacji centralnej ciepłej wody użytkowej, a także na likwidacji piecyków gazowych do ciepłej wody użytkowej w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych.

Umowę podpisali: Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa, Justyna Placha-Adamska, prezes ROF i zastępca burmistrza Gminy Boguchwała, a także Rafał Kumek, burmistrz Łańcuta i Andrzej Bróż, prezes firmy Termores – wykonawcy inwestycji.

Inwestycja będzie realizowana głównie na terenie Rzeszowa, a objętych nią zostanie ok. 800 mieszkań.

W ramach tego zadania w Rzeszowie zmodernizowanych zostanie blisko 40 budynków, w tym w większości będą to budynki wielorodzinne. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy przejdą z indywidualnych źródeł ciepła na tak zwane ciepło systemowe. To dosyć istotny krok w walce o poprawę jakości powietrza w naszym regionie – mówił podczas konferencji Marek Bajdak, p.o. prezydenta Rzeszowa.

Poprawić bezpieczeństwo mieszkańców

To ważne wydarzenie, bo jako stowarzyszenie staramy się od początku tej perspektywy finansowej pozyskiwać jak najwięcej środków na działania związane z ochroną jakości powietrza – mówiła Justyna Placha-Adamska.

Ten projekt jest niezwykle ważny, gdyż pozwoli zlikwidować kilkaset piecyków gazowych, co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców – podkreślił natomiast Andrzej Bróż.

Każde miasto powinno dążyć do tego, aby jak najwięcej mieszkań korzystało z ciepła systemowego – dodał Rafał Kumek.

Wartość zadania wynosi ponad 7 mln zł, z czego 5,5 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Inwestycję będzie realizować wybrana w postępowaniu przetargowym rzeszowska firma.

Realizacja zamówienia obejmie roboty budowlane, dzięki którym możliwe będzie wykorzystanie ciepła sieciowego na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w 39 budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych na terenie Łańcuta i Rzeszowa.

Dofinansowanie nie tylko na przebudowę węzłów cieplnych

Prezes ROF podkreślała także, że oprócz przebudowy węzłów cieplnych Stowarzyszenie ROF, działające w imieniu 10 gmin, prowadzi także ciągle nabór wniosków na wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, tzw. kopciuchów na kotły kondensacyjne na gaz i biomasę.

– Dofinansowanie na wymianę kopciucha jest bardzo duże, bo można otrzymać do 85% kosztów netto. W każdej gminie są osoby, które pokierują i pomogą złożyć oraz wypełnić poprawnie taki wniosek. Chcielibyśmy wykorzystać wszystkie środki, które mamy na to zadanie z RPO – mówiła Justyna Placha-Adamska.

Osoby zainteresowane uzyskaniem dofinansowania na wymianę starego źródła ciepła wciąż mogą złożyć wniosek o udział w projekcie pn. „Wymiana źródeł ciepła na terenie ROF”. Od 4 maja do 30 czerwca 2021 r. trwa nabór uzupełniający wniosków do udziału w projekcie, a szczegóły można odnaleźć na dedykowanej stronie internetowej.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. UM Rzeszowa

 

reklama