ulga za ekoogrzewanie

Podatkowa ulga za ekoogrzewanie w Rybniku

Urząd Miasta Rybnika (UM) przypomina, że od 2020 r. domy jednorodzinne w Rybniku ogrzewane w sposób proekologiczny, nie zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, będą przez dwa lata zwolnione z podatku od nieruchomości.

Magistrat zaznacza przy tym, że zainteresowanie mieszkańców jest spore – do minionego piątku (18 października) wnioski o ekoulgę złożyło 425 osób, a codziennie wpływają nowe podania.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości jednorodzinnych budynków mieszkalnych ogrzewanych ekologicznie to – jak wskazuje UM – kolejny elementem walki z zanieczyszczeniem powietrza. Uchwałę w tej sprawie rybniccy radni przyjęli w marcu br.

Dla kogo ulga za ekoogrzewanie?

Z nowego rozwiązania od przyszłego roku będą mogli skorzystać właściciele domów ogrzewanych energią elektryczną, gazem bądź olejem opałowym, a także budynków podłączonych do sieci ciepłowniczej lub korzystających z pomp ciepła. Z ulg wyłączone będą wszystkie kotły zasilane paliwami stałymi.

Zwolnienie dotyczy trzech grup mieszkańców. Tych, którzy 13 kwietnia br., w dniu wejścia uchwały w życie, ogrzewali swój dom w sposób proekologiczny (przewidziany w uchwale), którzy wymienią źródło ciepła na jedno ze wskazanych w uchwale oraz tej grupy mieszkańców, którzy w czasie obowiązywania uchwały zakończą budowę domu jednorodzinnego i zainstalują w nim proekologiczne źródło ciepła (przewidziane w uchwale).

Ulga za ekoogrzewanie? Czas na złożenie wniosków do 30 października

Osoby chcące skorzystać z prawa do zwolnienia z podatku od nieruchomości do 30 października br. powinny złożyć stosowne dokumenty. Warto przy tym pamiętać, że indywidualna ulga za ekoogrzewanie będzie przysługiwać przez kolejne dwa lata. Sama uchwała będzie obowiązywać do 31 grudnia 2021 r., czyli do momentu, kiedy – zgodnie z uchwałą antysmogową sejmiku woj. śląskiego – upływa termin wymiany źródeł ciepła eksploatowanych dłużej niż 10 lat. Rybnicka uchwała ma wspierać mieszkańców, którzy jeszcze przed tą graniczną datą ogrzewają lub zaczną ogrzewać dom w sposób najmniej emisyjny.

Ze zwolnienia nie będą mogli skorzystać podatnicy zalegający ze spłatą zobowiązań podatkowych wobec Miasta Rybnika.

Rybnicki magistrat wskazuje przy tym, że obecnie jedynie 20% domów jednorodzinnych w Rybniku jest ogrzewanych w sposób ekologiczny, a budynków takich jest w mieście 18,3 tys.

Wzory wniosków i szczegółowe informacje dostępne są na stronie bip.um.rybnik.eu

Na podstawie informacji nadesłanej przez UM Rybnika

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

 

reklama