nowe źródła ciepła

Wsparcie na nowe źródła ciepła trafi do zachodniopomorskich samorządów

55,68 mln zł na nowe źródła ciepła w mieszkaniach i budynkach wielorodzinnych trafi do 30 zachodniopomorskich samorządów. Stanie się tak dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (WFOŚiGW), w ramach programu „Ciepłe Mieszkanie”.

Nowe źródła ciepła. Ile mieszkań je otrzyma?

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego (UMWZ), dzięki wsparciu, nowe źródła ciepła pojawią się w 983 mieszkaniach. Trafią również do 139 budynków zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe. 27 maja 2024 r. reprezentanci gmin odebrali w UMWZ umowy dotyczące dotacji.

Szczeciński Fundusz realizuje program „Ciepłe Mieszkanie” w ścisłej współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To rozwiązanie uzupełniające program Czyste Powietrze, jeśli chodzi o wsparcie mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy przy naszym wsparciu mogą wymienić stare, nieekologiczne źródło ciepła na nowe. Wszystko po to, by ogrzewać mieszkania taniej i bardziej ekologicznie, a także poprawić efektywność energetyczną i ograniczyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery. To już druga edycja tego programu. W sumie w obu przekazaliśmy naszym beneficjentom blisko 120 mln zł. Potrzebujemy takich inicjatyw, by transformacja ekologiczna była w regionie jeszcze bardziej widoczna. Apelujemy do samorządów o przystępowanie do tego przedsięwzięcia i o ewentualne uwagi, co do zwiększenia alokacji wsparcia, bo to pokaże rzeczywistą potrzebę kontynuacji programu – powiedział Waldemar Miśko, prezes WFOŚiGW w Szczecinie.

Najwyższe dofinansowanie trafi do Gminy Miasta Stargard – jest to ponad 7,7 mln zł. Najwięcej mieszkań – 112 – otrzyma nowe źródła w Szczecinie. Z kolei najwięcej budynków zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe, które wymienią źródła ciepła, znajduje się w Gryficach. Jest ich 30.

Ciepłe Mieszkanie” to jeden z kilku istotnych programów pozwalających na coraz bardziej widoczną i odczuwalną zieloną transformację w regionie. Pomorze Zachodnie należy do grupy najbardziej ekologicznych województw w Polsce, jest liderem w produkcji energii z OZE. To zobowiązuje, dlatego podobnie, jak w perspektywie unijnej 2014-2020, tak i w obecnej 2021-2027, mamy do zrealizowania ambitne cele na rzecz środowiska naturalnego. Uda się to tylko w przypadku bliskiej współpracy z lokalnymi samorządami, organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami. Wszyscy chcemy żyć zdrowo i w czystym otoczeniu, dlatego kiedy są możliwości pozyskania wsparcia finansowego, warto wymieniać przestarzałe piece, montować nowoczesne pompy ciepła, dokonywać termomodernizacji budynków czy instalować panele fotowoltaiczne. Poprawa jakości powietrza i termomodernizacje obiektów to nasza regionalna racja stanu. Tymi kwestiami zajmuje się nie tylko Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Działania te zamierzamy również mocno wspierać z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027. Zachęcam samorządy do udziału w konkursach. Właśnie trwa nabór wniosków, który zakończy się 14 czerwca – podkreślił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.

Kilka słów o programie „Ciepłe Mieszkanie

Program „Ciepłe Mieszkanie” oferuje wsparcie na montaż kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła lub podłączenia lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Jak zaznaczył UMWZ, wsparcie można otrzymać także na wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymianę okien i drzwi, a także montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Istnieje możliwość sfinansowania kosztów przygotowania dokumentacji projektowej dotyczącej inwestycji. Wysokość dotacji na jedno mieszkanie wynosi od 16,5 do 41 tys. zł – zależy od dochodów w przeliczeniu na członka rodziny.

Na podstawie wzp.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny