Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie (PUW) poinformował o spotkaniu dotyczącym „Pożyczki wspierającej zieloną transformację miast”. Jest ona realizowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO). W spotkaniu wzięło udział ponad 190 samorządowców z Podkarpacia.
Dzięki wsparciu z KPO zrealizowano 20 projektów
Po pieniądze z KPO sięgnęły już samorządy z Kielc, Torunia, Ciechanowa Rynu, Kołobrzegu, Lublińca i Kępna. Łączna kwota, przyznana na realizację 20 projektów to blisko 82,5 mln zł. Środki zrefinansują miejskie inwestycje, przyczyniające się do zmniejszenia zanieczyszczeń, oszczędności energii przeznaczanej na oświetlenie ulic czy na tworzenie parków i skwerów. Jak podał UW, dziewięć umów związanych jest z projektami dotyczącymi zagospodarowania wody.
– Misją banku jest praca na rzecz zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Do realizacji tej misji przyczyniają się także środki z Krajowego Planu Odbudowy. Zielona Transformacja Miast to tanie i dostępne pieniądze inwestycyjne dla samorządów ale też dla publicznych uczelni wyższych, które – dzięki inwestycjom w zeroemisyjny transport, lepsze gospodarowaniem wodą, tworzeniem parków czy modernizację oświetlenia miejskiego mogą znacząco obniżyć koszty funkcjonowania, a dodatkowo ułatwić życie mieszkańcom miast. Dobrze, gdyby w ramach prac przygotowawczych i realizacji konkretnych projektów znalazło się odpowiednio dużo przestrzeni na współpracę między samorządem, a uczelniami oraz lokalnymi przedsiębiorcami. Rozwijanie takiej współpracy opartej na szanującej obie strony i ich potrzeby umowach będzie ważnym impulsem rozwoju regionu. Jestem przekonany, że w najbliższym czasie po środki z KPO sięgną też miasta i uczelnie z Podkarpacia – powiedział Leszek Stypułkowski, wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Jak sięgnąć po wsparcie na zieloną transformację miast?
O tym, jak sięgnąć po pieniądze z KPO, podkarpaccy samorządowcy rozmawiali z przedstawicielami BGK. Poruszono m.in. kwestię zasad przyznawania pożyczek.
– Pieniądze na zieloną transformację miast to kolejna gigantyczna korzyść płynąca dla nas z KPO. Będę zachęcać samorządy do tego, aby z nich korzystały. Po pierwsze dlatego, że w obliczu zmian klimatu, które zachodzą na naszych oczach, musimy zmieniać nasze otoczenie. A po drugie, tam, gdzie jest możliwość sięgnięcia po dotacje, czy preferencyjne pożyczki, warto to robić. W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim kładziemy duży nacisk na promocje i realizację programów z udziałem zewnętrznych pieniędzy. To dla beneficjentów najkorzystniejsza forma finansowania rozmaitych działań i inwestycji – podsumowała Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. PUW