modernizację energetyczną

Wrocław z dotacją na modernizację energetyczną zabytkowych budynków szkolnych

Urząd Miejski Wrocławia (UM) przekazał, że miasto otrzymało najwyższe z możliwych dofinansowanie na modernizację energetyczną trzech zabytkowych budynków, w których mieszczą się szkoły. Całkowity koszt projektu to ok. 14,5 mln złotych, a wartość dofinansowania wynosi 7,5 mln złotych.

Placówki, które przejdą modernizację energetyczną

W ramach projektu „Modernizacja energetyczna wybranych zabytkowych budynków oświatowych w Gminie Wrocław”, wyremontowane zostaną Liceum Ogólnokształcącego nr IV przy ul. Świstackiego, Zespół Szkół Zawodowych nr 5 przy ul. Dawida oraz Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przy ul. Worcella.

Są to placówki niezwykle ważne na edukacyjnej mapie Wrocławia. Placówki z tradycjami oraz wyjątkowymi wnętrzami, które wymagają termomodernizacji i remontu. Nie da się ukryć, że tego typu prace w zabytkowych przestrzeniach są niezwykle kosztowne. Dlatego cieszymy się, że udało nam się pozyskać unijne dofinansowanie i to w maksymalnej kwocie, jaka była do uzyskania – powiedział prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

W tym przypadku mogliśmy złożyć tylko jeden projekt – i tak zrobiliśmy. Wystąpiliśmy też o maksymalną możliwą kwotę dofinansowania – i ją otrzymaliśmy. Jak również mogliśmy aplikować wyłącznie na termomodernizację budynków użyteczności publicznej, które są zabytkiem. Wybraliśmy budynki, w których funkcjonują placówki oświatowe – dodała Dorota Olearnik, dyrektor Wydziału Zarządzania. Prace remontowe realizowane będą przez Zarząd Inwestycji Miejskich. Mają się zakończyć do końca wakacji 2025 r.

Mamy gotową dokumentację projektową wraz z niezbędnymi pozwoleniami, co było jednym z warunków otrzymania tego dofinansowania. Do końca tego roku sukcesywnie będziemy ogłaszać przetargi na realizację tych prac. Dla każdej szkoły osobny – powiedział Maciej Krzonkalla z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Już nie możemy się doczekać kiedy ruszą prace remontowe. Wierzymy, że po ich przeprowadzeniu nasza placówka zmieni się nie do poznania. Ta termomodernizacja, to obecnie najważniejsza nasza „potrzeba remontowa” – podkreśliła Małgorzata Górny, dyrektor IV LO we Wrocławiu.

„Modernizacja energetyczna wybranych zabytkowych budynków oświatowych w Gminie Wrocław” – zakres prac (m.in.):

W Liceum Ogólnokształcącym nr IV zaplanowano remont elewacji oraz elementów instalacji ogrzewania budynku głównego szkoły. W dodatku wymienionych zostanie 150 okien oraz drzwi wejściowych oraz 27 termostatów i odpowietrzników. Naprawiona zostanie elewacja, pojawi się izolacja przeciwwilgociowa, a lukarna dachowa poddana będzie renowacji.

Zespół Szkół Zawodowych nr 5 przejdzie termomodernizację oraz przebudowę i remont budynku bloku sportowego. Pojawi się też izolacja przeciwwilgociowa. W dodatku obiekt czeka remont podłogi w sali sportowej, modernizacja wentylacji, wymiana okien, remont elewacji, renowacja oryginalnej stolarki drzwiowej oraz renowacja ścian sali gimnastycznej i podsufitki.

Zaś Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych czekakompleksowy remont sali gimnastycznej wraz z remontem i termomodernizacją elewacji budynku B. Ponadto, szkoła przejdzie docieplenie ścian wewnętrznych i zewnętrznych, docieplenie posadzki sali gimnastycznej, wymianę okien, remont elewacji frontowej sali gimnastycznej oraz remont ścian i sufitów w sali gimnastycznej z wykonaniem izolacji przeciwdźwiękowej.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny