w ochronę środowiska

Inwestycje w ochronę środowiska możliwe w ramach Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej

12 mld zł z funduszy unijnych na wsparcie dla Polski Wschodniej! – Komisja Europejska (KE) zaakceptowała program, który skierowany jest do sześciu województw, w tym również świętokrzyskiego – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego (UMWŚ). – To szansa na rozwój w naszym regionie przedsiębiorczości, nowoczesnego transportu i inwestycje w ochronę środowiska – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Kontynuacja wsparcia dla wschodnich regionów Polski

Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 to kontynuacja wsparcia z dwóch poprzednich unijnych perspektyw finansowych. Skierowany on będzie m.in. do małych i średnich przedsiębiorców oraz na projekty służące poprawie klimatu na terenach miejskich, podnoszące dostępność transportową makroregionu, a także chroniące bioróżnorodność i rozwijające turystykę w zgodzie z naturą. Program ten to dodatkowe pieniądze na przyśpieszenie rozwoju wschodnich województw, tworzenie warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz wyższej jakości życia mieszkańców – zaznaczył UMWŚ.

Widzimy pozytywne efekty działania programu w kończącej się perspektywie finansowej Unii Europejskiej. Wśród przedsięwzięć realizowanych z tych funduszy znalazły się m.in. prace na linii kolejowej nr 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Sandomierz, przebudowa dworca autobusowego w Kielcach czy inwestycje realizowane na drogach wojewódzkich. Z nadzieją patrzymy więc na nowe funduszowe rozdanie, wierząc, że środki z Polski Wschodniej będą impulsem do rozwoju naszego regionu – wskazał marszałek Bętkowski.

W obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej wsparcie zostanie skierowane do województwa świętokrzyskiego, a także – lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz części mazowieckiego. Skorzystają z niego przede wszystkim samorządy oraz przedsiębiorcy, ale efekty odczują z pewnością wszyscy mieszkańcy Polski Wschodniej – podkreśla UMWŚ.

Inwestycje w ochronę środowiska? niskoemisyjny transport, GOZ i bioróżnorodność

Podobnie, jak w poprzednich latach, w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej oferowane będzie wsparcie innowacji biznesowych, dla start-up’ów w ramach platform startowych czy na rozwijanie infrastruktury transportowej – niskoemisyjnego transportu publicznego w miastach, a także ponadregionalnych sieci dróg i kolei – wskazuje urząd marszałkowski.

Nowością będzie możliwość dofinansowania działalności firm w zakresie automatyzacji i robotyzacji produkcji oraz wprowadzenia procesów gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Szansę na nowe inwestycje zyskają również firmy z branży turystycznej. Na unijne pieniądze będą mogły też liczyć średnie miasta, które doświadczają problemów społeczno-gospodarczych. Do nich skierowane będą działania w zakresie zrównoważonej mobilności miejskiej oraz adaptacji do zmian klimatu. Nowością w programie będzie też wsparcie realizacji projektów w obszarach energii i ochrony bioróżnorodności – dodaje UMWŚ.

Na podstawie nadesłanej informacji

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Reklama

reklama

Partner Portalu

 

partner merytoryczny