Z inicjatywy Cezarego Przybylskiego, marszałka województwa dolnośląskiego, Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął podczas czwartkowej (21 marca br.) sesji apel do rządu. Samorządowcy zaapelowali o utworzenie Funduszu Środowiskowego i wsparcie lokalnych samorządów w całym kraju w walce z likwidacją nielegalnych składowisk odpadów.
Utworzenie Funduszu Środowiskowego remedium na problem porzucanych odpadów
Samorząd Województwa Dolnośląskiego zgodnie ze swoimi kompetencjami prowadzi kontrole podmiotów gospodarujących odpadami w regionie. Takich kontroli tylko w bieżącej kadencji było 190, a w ich wyniku nałożono kary w wysokości ponad 240 mln zł. W skali całego kraju powszechny jest jednak problem unieszkodliwiania odpadów porzuconych lub znajdujących się w miejscach do tego celu nieprzeznaczonych. Konieczność ich usunięcia w przypadku, gdy posiadacz odpadów nie wywiązał się z tego obowiązku, spoczywa m.in. na samorządach gmin, powiatów i województw. To wiąże się jednak z ogromnymi kosztami tzw. wykonania zastępczego – zaznaczył Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (UMWD).
– Samorządy same nie udźwigną kosztów likwidacji nielegalnych składowisk śmieci. Usunięcie tych w Ścinawie czy Głogowie to są koszty rzędu nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Dlatego niezbędna jest tu pomoc budżetu państwa. Dlatego właśnie zwracamy się z apelem do rządu o utworzenie funduszu, który wspierałby samorządy w całym kraju – powiedział marszałek Przybylski.
Narzędzie w walce z nielegalnymi składowiskami odpadów
Samorząd województwa zaproponował utworzenie ogólnopolskiego Funduszu Środowiskowego. Miałby on umożliwić finansowe wsparcie dla samorządów wszystkich szczebli w kraju w walce z nielegalnymi składowiskami odpadów. Mógłby on funkcjonować na zasadzie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dla pojazdów, czy Turystycznego Funduszu Pomocy, gdzie składki gospodarujących odpadami przeznaczane byłyby na usunięcie porzuconych odpadów. Ze środków zgromadzonych na rachunku, realizowane byłyby wypłaty dla właściwych organów ochrony środowiska. Środki przeznaczane byłyby na pokrycie kosztów usunięcia odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania – wskazał UMWD.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)