Finisz na koniec roku?

Oficjalnie Polska przekazała Komisji Europejskiej wszystkie programy krajowe oraz siedem programów regionalnych – dla województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego. Przeszły one proces konsultacji i oczekują na formalne przyjęcie.
 
– Polska dotrzymuje wszystkich terminów uzgodnionych z Komisją. Naszym priorytetem jest przyjęcie dokumentów dla nowej perspektywy finansowej tak szybko, jak to możliwe – powiedziała Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju. – Dalsze rozpatrywanie przez KE wszystkich polskich programów operacyjnych będzie miało na celu nadanie im statusu „gotowy do przyjęcia” przed końcem 2014 r.
Negocjacje są już na finiszu i jest spora szansa, by jeszcze przed końcem tego roku zostały wszystkie programy zostały przyjęte. Jest to o tyle istotne, że tzw. kwalifikowalność wydatków liczona jest od 1 stycznia 2014 r. i beneficjenci, których nie dotyczą zasady pomocy publicznej, oraz jednostki administracji mogą realizować inwestycje, których rozliczenie nastąpi po zatwierdzeniu programów. Rozpisanych zostało już kilkadziesiąt przetargów na budowę dróg i obwodnic, liczne projekty są już w realizacji. Impet inwestycyjny nie słabnie.
 
fot. www.morguefile.com
Tags

Partner Portalu

Partner Portalu