30 pomorskich oczyszczalni ścieków odprowadza ścieki niespełniające wymogów jakości – poinformował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW). Obiekty wymagają pilnej modernizacji, ponieważ ich urządzenia są wyeksploatowane i ulegają częstym awariom. Wiele wsi na Pomorzu wymaga też skanalizowania. Pieniądze na te cele można pozyskać z programu „Szlamik” – przekazał WFOŚiGW.
Kto i na co może otrzymać dofinansowanie?
Pierwsza edycja naboru w programie „Szlamnik – poprawa efektywności pracy oczyszczalni ścieków” realizowanego przez WFOŚiGW, cieszyła się dużym zainteresowaniem. Budżet naboru wyniósł 49,5 mln zł. Dofinansowanie otrzymało 18 beneficjentów, były to gminy i spółki komunalne. Pieniądze trafiły na modernizację lub rozbudowę komunalnych oczyszczalni ścieków, budowę kolektorów, a także na opracowanie dokumentacji projektowej. Drugą edycję naboru uruchomiono pod nazwą „Pożyczka ekologiczna – Szlamnik”. Budżet wynosi 80 mln zł. WFOŚiGW realizuje program wspólnie z Pomorskim Funduszem Rozwoju – spółką Samorządu Województwa Pomorskiego.
– Inwestycje związane z ochroną środowiska są nam szczególnie bliskie. Teraz łączymy siły z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. To idealny przykład współpracy na rzecz pomorskiego regionu. Mamy jeden budżet w wysokości 80 mln zł. 50 mln zł daje Pomorski Fundusz Rozwoju, 30 mln zł WFOŚiGW w Gdańsku. Przygotowaliśmy kompleksową ofertę – powiedział Jacek Zwolak, prezes Pomorskiego Funduszu Rozwoju.
Pożyczkę można otrzymać na budowę, rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków. Można również przeznaczyć środki na budowę i modernizację sieci kanalizacyjnej, a także budowę instalacji związanej z przeróbką i zagospodarowaniem osadów ściekowych. Nabór skierowano do jednostek samorządu terytorialnego, spółek komunalnych oraz spółek wodnych.
Nowe warunki w drugiej edycji programu „Szlamik”
– Startujemy z nowymi warunkami. Pierwsza edycja Szlamnika cieszyła się dużym zainteresowaniem. Bardzo szybko rozeszły się środki finansowe. Teraz zwiększamy budżet. I to dobrze, gdyż wsparcie finansowe jest bardzo potrzebne. Z tego też powodu z drugim naborem ruszyliśmy jak najszybciej. Warto łączyć siły, tym bardziej że realizujemy te same cele z Pomorskim Funduszem Rozwoju – tłumaczył Łukasz Tamkun, prezes WFOŚiGW.
Od 2027 roku zacznie obowiązywać nowa dyrektywa ściekowa, która jeszcze zaostrzy normy – przypomniał WFOŚiGW. Obowiązkiem gmin będzie spełnianie wyższych niż obecnie wymagań w zakresie jakości ścieków oczyszczonych.
– W zakresie uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w naszym regionie dużo zostało zrobione. Miliony poszły już na ten cel, jednak nie wszystkie pomorskie gminy spełniają wymagania odnośnie jakości ścieków oczyszczonych. Wychodzimy naprzeciw temu problemowi, tym bardziej że na horyzoncie widać już nową dyrektywę ściekową, która jeszcze bardziej zaostrza normy – powiedział Rafał Węglarek – zastępca kierownika Działu Programów Regionalnych WFOŚiGW w Gdańsku.
Więcej informacji na stronie wfos.gdansk.pl.
Na podstawie nadesłanej informacji
fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)













