mikroinstalacji wiatrowej

Dofinansowanie do mikroinstalacji wiatrowej w Gdyni

Urząd Miejski w Gdyni (UM) poinformował, że rusza nabór wniosków na zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowej wraz z magazynem energii. Wsparcie można otrzymać przystępując do programu „Moja Elektrownia Wiatrowa”.

Jakie są cele projektu?

W ramach programu można otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż przydomowej siłowni wiatrowej, a opcjonalnie także magazynu energii. Jak podkreślił UM, skorzystanie z programu wskazane jest szczególnie w przypadku miejsc, w których występują korzystne warunki wietrzne, zaś zasadność inwestowania w instalacje fotowoltaiczne jest wątpliwa. Zastosowanie mikro turbiny wiatrowej i magazynu energii elektrycznej ma pozwolić na efektywne wykorzystywanie wytworzonej energii na własne potrzeby. Jak podkreślił magistrat – „to sposób na zwiększenie udziału OZE w finalnym zużyciu energii i wzrost auto konsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie”.

Przy sytuacji małych elektrowni wiatrowych należy brać pod uwagę wietrzność danego miejsca oraz przewidywane zmiany otoczenia, które mogą wpływać na spadek lokalnej siły wiatru. Na terenach o skoncentrowanej zabudowie zaleca się stosowanie małych elektrowni wiatrowych o pionowej osi obrotu ze względu na tryb pracy, niską emisją hałasu oraz wymaganą niską prędkość wiatru przy której elektrownia zaczyna pracę. Na terenach przemysłowych oraz leśno-rekreacyjnych możliwa jest także instalacja turbin wiatrowych o poziomej osi obrotu – powiedziała Sylwia Grabowska, główny specjalista w biurze ds. energetyki UM.

Kto może złożyć wniosek na dofinansowanie mikroinstalacji wiatrowej?

Dofinansowaniu podlega zakup i montaż mikroinstalacji wiatrowych na potrzeby budynków mieszkalnych wraz ze sprzętem niezbędnym do prawidłowego działania instalacji. Moc turbiny wiatrowej nie może być mniejsza niż 1 kW i nie większa niż 20 kW. Pieniądze można pozyskać również na zakup i montaż towarzyszących magazynów energii o pojemności co najmniej 2 kW.

Magistrat podał, że wnioski mogą składać właściciele lub współwłaściciele budynków bądź lokali mieszkalnych, znajdujących się w budynku mieszkalnym. wytwarzający energię elektryczną na własne potrzeby, którzy mają zawartą umowę kompleksową lub umowę sprzedaży energii regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji, zlokalizowanej na budynkach mieszkalnych lub na terenie działki, na której zlokalizowany jest budynek mieszkalny, w przypadku mikroinstalacji on-grid lub wytwarzający energię elektryczną na własne potrzeby, w mikroinstalacji zlokalizowanej na budynkach mieszkalnych lub na terenie działki, na której zlokalizowany jest budynek mieszkalny, w przypadku mikroinstalacji off-grid. Wnioskodawca musi być wskazany jako nabywca/odbiorca na fakturze.

Formy dofinansowania do mikroinstalacji wiatrowej

Zgodnie z przekazanymi przez UM danymi, dofinansowanie w formie dotacji wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 30 tys. zł na jedną współfinansowaną mikroinstalację wiatrową o zainstalowanej mocy elektrycznej nie mniejszej niż 1 kW oraz nie większej niż 20 kW. Nie więcej jednak niż 5 tys. zł/1 kW. W przypadku magazynów energii, dofinansowanie w formie dotacji wyniesie do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 17 tys. zł na jeden magazyn energii elektrycznej – o pojemności minimalnej 2 kWh, lecz nie więcej niż 6 tys. zł/1 kWh.

Dofinansowanie nie może być udzielone w przypadku inwestycji sfinansowanych lub zrealizowane z innych środków publicznych. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym, do wyczerpania dedykowanej puli środków.

Na podstawie www.gdynia.pl

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu