efektywne energetycznie

Centrum Kulturalne w Wolborzu będzie efektywne energetycznie

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dofinansuje przebudowę budynków na Centrum Kulturalno-Edukacyjne św. Mikołaja w Wolborzu. Pozyskane 400 m2 będzie przeznaczone na kulturę, twórczość i edukację i będzie efektywne energetycznie. Adaptacja ma na celu stworzenie warunków dla działalności kulturalnej i prezentacji dziedzictwa kulturowego – poinformował NFOŚiGW.

Centrum kulturalne efektywne energetycznie

Jak wyjaśnia NFOŚiGW, gmina Wolbórz ma ponad 80 zabytków nieruchomych. Duża część z nich znajduje się blisko planowanego centrum kulturalno-edukacyjnego. Nowy budynek będzie efektywny energetycznie. Wyposażony zostanie m.in. w instalację fotowoltaiczną, pompy ciepła i systemy oszczędzające wodę. Nowe urządzenia będą przyjazne środowisku i zapewnią długotrwałe użytkowanie. Projekt umożliwi uruchomienie darmowych działań kulturalnych, takich jak warsztaty, lekcje historii i obchody rocznicowe.

Nowoczesna infrastruktura pozwoli dotrzeć do szerokiej publiczności, w tym osób z niepełnosprawnościami. Zostaną wprowadzone udogodnienia dla niedowidzących, niedosłyszących i głuchoniemych. Zastosowanie technologii efektywnych energetycznie ograniczy koszty utrzymania obiektu. Zaoszczędzone środki zostaną przeznaczone na usługi edukacyjne i kulturalne.

Centrum z pożyczką i dotacją

Jak dodał NFOŚiGW, umowa o dofinansowanie zostanie podpisana z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Mikołaja Biskupa w Wolborzu. Dotacja wyniesie 400 tys. zł, a pożyczka 600 tys. zł. Realizacja zadania potrwa do końca 2025 r.

Projekt wpłynie na promowanie nowych technologii w budownictwie i poprawę świadomości ekologicznej. Wymiernymi efektami będą zaoszczędzona energia, poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji CO2.

Na podstawie: www.gov.pl/web/nfosigw

fot. sozosfera.pl (zdjęcie ilustracyjne)

Partner Portalu

Partner Portalu

Partner Portalu